A szociometria különböző alkalmazási lehetőségei

A szociometria különböző alkalmazási lehetőségei
10/19

2017. október 19. 16:00 - 19:00

ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai (1097 Budapest, Ecseri út 3., A/202 terem)

10/19

2017. október 19. 16:00 - 19:00

ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai (1097 Budapest, Ecseri út 3., A/202 terem)


Október 19-én, csütörtökön kezdődik a Bárczi Gyógytea ötödik évada, melynek fő témája a fogyatékossággal élő személyek életminőségét befolyásoló technikák, eszközök, innovációk, valamint az ezek által felmerülő bioetikai, fogyatékosságetikai kérdések lesznek. Az évadnyitó előadás a szociometria újszerű értelmezését járja majd körül.

2013-ban kezdődött el a SMETRY rendszer kialakítása, mely közösségek szociometriai megismerését teszi lehetővé. A fejlesztés egyik fő célja az volt, hogy a (gyógy)pedagógusok és a diákok által könnyen alkalmazható eszközt alkossanak, mely megszünteti a Mérei-féle többszempontú szociometria papír-ceruza alapú használatának korlátait. Azáltal, hogy egy írás/olvasást nélkülöző, IKT eszközön alapuló adatbeviteli felület került kialakításra, sikerült elérni olyan tanulói populációkat is, akik esetében eddig nem volt lehetséges a módszer alkalmazása az életkor vagy az atipikus szocio-kognitív képességek miatt. Az eljárást adaptálták az egyes tanulói csoportokhoz és az elmúlt évben megtörtént a próba adatfelvétel tanulásban akadályozott és értelmileg akadályozott tanulók csoportjaiban is. A nevelési-oktatási színtér egyre több résztvevőjével együttműködve újabb és újabb tanulói közösségekben nyílik lehetőség a módszer kipróbálására. A rendszer megfelelő használatához a protokoll kidolgozása folyamatban van, amely a teljes adatfelvételi, elemzési folyamatot felöleli, célja a folyamat szabályozása, a szakemberek közösségfejlesztő munkájának segítése.

A Bárczi Gyógytea ötödik évadának első alkalmán, A szociometria különböző alkalmazási lehetőségei címmel, Dr. Szekeres Ágota (adjunktus, intézetigazgató) és Horváth Endre (kutatási asszisztens) számolnak be a SMETRY rendszer kialakításáról.

 

Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar aktív szereplőként igyekszik lehetőséget teremteni egyrészt a kari vélemények és tapasztalatok, másrészt pedig a civil, egyházi és állami fogyatékosságügyi politikák és innovatív fejlesztések bemutatására, szakmai viták generálására. Ilyen szakmai fórum a 2013. szeptemberében indult és azóta is havi gyakorisággal jelentkező Bárczi - Gyógytea rendezvénysorozat is, ahol aktuális szakmai, szakmapolitikai témákat járnak körül a jelenlévők egy tanéven keresztül. 

A Bárczi Gyógytea 5. évadának két témája nagyon szorosan összekapcsolódik egymással: a fogyatékossággal élő személyek életminőségét támogató technikai fejlesztések, eszközök és innovációk, valamint a fejlesztések, technológiák bioetikai és fogyatékosságetikai kérdései. Rendkívül izgalmas témák, melyek izgalmas beszélgetéseket képesek generálni. Beszélgetéssorozatunk fókuszában továbbra is a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ Egyezmény áll, melyet az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése 2006. december 13-án fogadott el.