Állásfoglalás a hallgatói munkák plagizálási, illetve plágium vétségeivel kapcsolatban

2022.10.06.
Állásfoglalás a hallgatói munkák plagizálási, illetve plágium vétségeivel kapcsolatban
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Tudományos és Kutatásetikai Bizottságának állásfoglalása a hallgatói munkák plagizálási, illetve plágium vétségeivel kapcsolatban

Jelen állásfoglalás minden hallgatói munkára vonatkozik, beleértve az óratervezetet, házidolgozatot, kurzuszáró, vagy évfolyamdolgozatot, szakdolgozatot, TDK dolgozatot.

Mi a plágium?

Más szerzőtől átvett tartalom felhasználása a forrás jelzése nélkül, ami lehet:

  • nyomtatott, kézzel írott, internetről származó, elektronikus, szóbeli, bármilyen adatrögzítőn tárolt, illetve egyéb forrásból átvett szó és gondolat,
  • ötlet, megállapítás, következtetés, vélemény, levelezés, megfigyelés,
  • képlet, modell,
  •  adat, szám- vagy adatsor, statisztika, megoldás,
  • ábra, grafika, kép, fénykép.

Más munkájának sajátként való feltüntetése (pl. teljes dolgozatok, egyéb munkák másolása; ellenszolgáltatásért cserébe elkészített tudományos írásmű/munka, vagy annak része) 
A forrás megjelölése mellett más munkájának változtatás nélküli átvétele nagyobb terjedelemben.

Hogyan kerülhető el?

A plágium elkerülésének alapvető feltétele a helyes hivatkozási szabályok ismerete és alkalmazása, amelyre az irányító oktatók, témavezetők is felhívják a hallgatók figyelmét.

A hallgatónak írásművében jeleznie kell, amennyiben más szerzőtől használ fel bármilyen gondolatot, elméletet, véleményt, eredményt, modellt, stb.

Az eredeti forrást a megfelelő szövegrésznél és az irodalomjegyzékben is jelölni kell, nemcsak írott forrás, hanem a szóbeli közlésből történő átvétel esetén is (pl.  gondolatok, vélemények, elméletek szó szerinti, illetve átfogalmazott átvétele).

Hivatkozni szükséges szó szerinti idézés és parafrazált szövegrészlet, valamint illusztráció, ábra, statisztikai adat, stb. felhasználása esetén is.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Szervezeti és Működési Szabályzatának II. kötete (2012. szept. 1.), a Hallgatói Követelményrendszer (HKR) 74.  A-C pontja és a Kari Különös Rész 296. § 3. pontja (Formai követelmények, benyújtás) rendelkezik a Hallgatók által végzett munka jogtisztaságához kapcsolódó szabályokról. https://www.elte.hu/dstore/document/689/ELTE_SZMSZ_II.pdf

Milyen következményei lehetnek?

Plágium gyanúja esetén a kurzusért felelős oktató/témavezető/opponens jogosult eldönteni, hogy fennáll-e a plágium vétsége, és a megfelelő további intézkedésekről gondoskodni. Amennyiben a plágium gyanúja igazolódik, a következmények az egyetemi szabályzatok értelmében a következők lehetnek:

  • A hallgatói mű értékelhetetlennek minősül, a kurzus vagy szakdolgozat érdemjeggyel való minősítését meg kell tagadni.
  • Fegyelmi eljárást vonhat maga után, ami a hallgatói jogviszony felfüggesztését vagy megszüntetését is eredményezheti.

Nem kell alkalmazni a fent meghatározott következményeket akkor, ha a hallgató a hallgatói műben összességében eleget tett a felhasználásra vonatkozó szabályoknak és megállapítható, hogy azok részleges megsértése gondatlanságra vezethető vissza.

A következmények megállapításáról, valamint az esetleges “gondatlanságról” a kurzusért felelős oktató/témavezető/opponens dönt, ehhez figyelembe veheti a hallgató előzetes ismereteit, az előfordulás gyakoriságát, stb.

A plagizálás elkerülése érdekében a Bizottság kiemeli az irányító tanárok, témavezetők, kurzusfelelősök felelősségét, hogy a hallgatók figyelmét felhívják a megfelelő szabályzatok, hivatkozási követelmények megismerésére.

Elfogadta az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Tudományos és Kutatásetikai Bizottsága 2022. szeptember 1-én.