A mozgás gyógyír - Rómában jártunk

2024.04.24.
A mozgás gyógyír - Rómában jártunk

Dr. Kiss Virág (egyetemi adjunktus, ÁLTGYPI) Erasmus+ nem oktatási célú oktatói mobilitás keretein belül Olaszországba látogatott. Beszámoló a kiutazásról.

2024 március 15-én Rómába utazhattam egy nem oktatási célú Erasmus+ tanulmányútra egy olasz táncmeditációs közösség meghívására. A nemzetközi szinten elterjedt Movement Medicine táncmeditációs irányzat jellemzően közösségépítő, emellett inkluzív. Egy korábbi, londoni szervezésű, inklúzió fókuszú táncmeditációs Erasmus+ projekt (All in Movement) kapcsán ismerkedtem meg mind az irányzattal, mind az olaszországi táncoló közösség több tagjával még 2018-ban. Azóta is tartjuk a kapcsolatot, és szeretnénk a jövőben több közös projektet is. Tanulmányutam során részt vettem az alapító Ya'Acov Darling Khan római táncmeditációs workshopján is, és utána követő napokban lehetőségem nyílt hosszabb személyes találkozásokra, szakmai beszélgetésekre, közös tervezésre is. A táncmeditáció Olaszország több területén is jelen van, nem koncentrálódik a fővárosra, a római workshopra az ország minden részéről illetve külföldről is érkeztek résztvevők.

A workshopon a legmélyebb benyomást maga a közösség tette rám. Egy körülbelül 60-70 fős csoport táncolt együtt 3 napig szabad önkifejezésben. Kíváncsi voltam, hogy hogyan lehet elérni és mozgósítani az embereket a részvételre és hogyan lehet egy ekkora csoportot úgy facilitálni, hogy legyenek fókuszok és keretek, de megmaradjon a szabad önkifejezés spontán improvizatív jellege. Mindez annak a tükrében különösen érdekes kérdés, hogy a résztvevők (magam is) egy jelentős része (én kb. 1/3-ra becsülöm) az idősebb korosztályból került ki (kb. 50 év felett), voltak kimondottan idős résztvevők is, emellett fiatalok is szép számmal vettek részt. Több más szempontból is jellemző volt a sokféleség, a mozgás és tánc, a testtel való munka szempontjából talán külön érdekes a testalkatok jellemző diverzitása is, azaz mindenféle testtel be lehetett lépni ebbe a térbe. A sokszínűség elfogadása természetes volt, ami az időnként a testi kontaktusokat is magában foglaló kapcsolódások szempontjából különösen figyelemreméltó. A Movement Medicine köré szerveződő közösségekben ez az értékrend a jellemző máshol is, mert ezt maga a táncterápiás irányzat megalapozza és erősíti is. Ilyen közösséget tapasztaltam más helyeken is, és a magyarországi közösségre is jellemző ez. Az olasz közösség tagjaival, szervezőivel, illetve tanáraival való beszélgetésekben kiderült, hogy mindez komoly szervező és kapcsolattartó munkát igényel a részükről, de emellett egy jól felépített nemzetközi „brand”, maga a Movement Medicine is a része annak, hogy ennyire színes és nagy közösség tud összejönni. Mindez fizetős, de az áraikat is különböző szinteken határozzák meg a résztvevők lehetőségeihez mérten.

Ami kiemelkedett témaként, az az idős emberekkel való művészeti munka lehetősége. A személyes beszélgetésekben kiderült, hogy többen is dolgoznak vagy dolgoztak idősekkel, illetve maga a Movement Medicine közösség is jól el tudja érni és integrálni őket. Emellett szintén a személyes beszélgetésekben felmerültek példák szakemberek (orvosok, kutatók) érzékenyítésére, illetve mentálhigiénés támogatására is a mozgás és a tánc meditációs, illetve terápiás alkalmazása révén.

Tanulmányutamon szakmai és személyes kapcsolataim erősödtek, mélyültek, és szélesedtek is a mobilitás révén, elindítottuk egy közös projekt megtervezését is, és nyelvgyakorlás szempontjából is hasznos volt a kiutazás.

További információ a nem oktatási célú oktatói mobilitási lehetőségekről elérhető erre a linkre kattintva.