Az egészségközpontú fittség fejlesztése

2022.02.08.
Az egészségközpontú fittség fejlesztése
Az online elérhető kiadvány leendő és már a terepen dolgozó testnevelő pedagógusoknak és sportszakembereknek szól, ugyanakkor bárki is olvassa azt, megérti, hogy miért is van ekkora  jelentősége  a  testmozgás  gyermekekkel való  megszerettetésének,  az  egészégtudatos  életvezetés megalapozásának. 

dr. Kälbli Katalin, a Kar Gyógypedagógiai Módszertani és Rehabilitációs Intézetének adjunktusa, humánkineziológus,  testnevelő  és  gyógytestnevelő  tanár,  röplabda- és ülőröplabda szakedző, gyógypedagógus, nevelés- és sporttudományi PhD-val rendelkezik. A nevéhez köthető a NetFit® sajátos nevelési igényű tanulókra történő adaptálása és az XFIT készségközpontú fittségi tesztrendszer kidolgozása.

A 2021. decemberében megjelent, Az egészségközpontú fittség fejlesztése gyermek- és serdülőkorban című kiadvány hátsó borítóján a szerzők a következő gondolatokkal ajánlják a széles körben hozzáférhető szakmai anyagot:

"A fittségi állapot egészségmarkernek tekinthető. Számos kutatás bizonyítja az egészségközpontú fittségi összetevők (testösszetétel és tápláltsági állapot, aerob állóképesség, izomerő és erőállóképesség, hajlékonyság) egészséggel való szoros összefüggését. A fittség egy pillanatnyi állapot, mely megfelelő módszerekkel minden életkorban fejleszthető.

Az elmúlt évtizedekben az egyes fittségi összetevők gyermek és serdűlőkorban való fejlesztési lehetőségei és módszerei a sporttudományos kutatásokban is előtérbe kerültek. A kutatási eredmények rávilágítanak arra, hogy a gyerekek nem kis felnőttek, így fittségi állapotuk fejlesztése is sok esetben a felnőttekétől eltérő módszerek alkalmazását teszi szükségessé. Mindemellett a gyermekkori fittség fejlesztése során – a hosszútávú eredmények elérése érdekében - kizárólag az állapot fejlesztése nem lehet a cél, a fittséggel kapcsolatos ismeretek (egészséggel való összefüggés, egyéni különbségekre való rávilágítás, fejlesztési lehetőségekkel és módszerekkel kapcsolatos ismeretek átadása, edzéselvek stb.) átadása jelentős szerepet kell, hogy kapjon az oktatásban. 

A Magyar Diáksport Szövetség kiadványa a fittségoktatás komplex folyamatához kíván segítséget nyújtani. Az egészségközpontú fittségi összetevők gyermek- és serdülőkori fejlesztésével kapcsolatos legújabb ismeretek összegzése mellett olyan játékos feladatokat is közzéteszünk, melyek fejlesztő hatásuk mellett a fittséggel kapcsolatos ismeretek elsajátítását is támogatják. 

Szeretettel ajánljuk kiadványunkat minden olyan szakembernek, akik gyermekek és serdülők testnevelés- és/vagy sportoktatásával foglalkozik."

A kiadvány regisztrációt követően ingyenesen letölthető a Magyar Diáksport Szövetség honlapjáról.