Az esélyegyenlőségtől a Taigetoszig?
Fogyatékosságtudományi eredmények a "másik oldal" megértéséhez
2016 nyarán Lancasterben egy nemzetközi fogyatékosságtudományi (Disability Studies) konferencián négyen is előadtak e kötet szerzői közül. Az angol illetőségű szekcióvezető egyszerűen földrengetőnek nevezte ott bemutatott eredményeinket.
Az előzmény: egy 2002-ben született összegző kötetben, A Taigetosztól az esélyegyenlőségig címűben (Kálmán Zsófia és Könczei György) jogi, történeti, kulturális, gazdasági és politikai, sőt, orvosi utat jártak be. Jelen tanulmánykötet arra vállalkozik, hogy felismerjen és bejárjon az esélyegyenlőségtől a Taigetoszig visszafelé vezető társadalmi utakat.
A kutatásunk elméleti alapjait alapját a feminizmus és a fogyatékosságtudomány adják. E két tudományterület szemléletét és eredményeit e kötet szövegei kapcsolják össze hazánkban elsőként. Mindenekelőtt az emberi élet útjait-állomásait követjük. Az anyasággal, várandóssággal kapcsolatos feminista elemzés megalapozza a fogyatékossággal élő gyermekek örökbeadásával és a felnőtt fogyatékos emberek szülővé válásával kapcsolatos kutatásaink hangsúlyos szempontjait is.
A hatalommal való felruházás és az önrendelkezés alapelveire építve munkánkat fogyatékossággal élő, participatív kutatótársakkal együtt végezzük, akik megélt tapasztalataikkal segítik tovább finomítani, pontosítani kérdésfeltevéseinket, s meglátásaikkal támogatják a fókuszálást, gondolkodást, elemzést. Részvételük nem csak e kutatást gazdagítja, hanem értékes hozzájárulás a participatív kutatások módszertanához is. A kötet végén könnyen érthető nyelven is összegezzük a kutatás tartalmát.
Nem csupán egy tanulmánykötetet, hanem az OTKA K111917 Esélyegyenlőségtől a Taigetoszig? kutatás elméleti pilléreit tartja a kezében az Olvasó. Kutatásunk mind nemzetközi, mind hazai területen hiánypótló: átfogó, interdiszciplináris elemzésre ezen a területen még nem került sor.