Azoknak, Akik mindig Kíváncsiak voltak, azaz AAK a Bárczin

Azoknak, Akik mindig Kíváncsiak voltak, azaz AAK a Bárczin
12/09

2020. december 09. 10:00 - 12:30

Online Zoom

12/09

2020. december 09. 10:00 - 12:30

Online Zoom


Az alternatív és augmentatív kommunikáció (AAK) magyarországi története összekapcsolódik a Bliss Alapítvány, dr. Kálmán Zsófia , Pajor András és dr. Kassai Ilona közös történetével. Hogy az AAK előbb szabadon választható, majd kötelező tantárgy lett a gyógypedagógusképzésben, kitűnő példája a civil társadalom és a gyógypedagógusképzés együttműködésének, amelynek keretében a szolgáltatás, az oktatás és a kutatás egysége is megvalósult.

A Bliss Alapítvány 1987. januárjában alakult ún. közérdekű kötelezettségvállalásként, azaz magánszemélyek és cégek adományaiból. Az ország egyik első civil szervezeteként szolgáltatásokat, képzést, oktatást ajánlott fel a gyógypedagógia és rehabilitáció egy addig ismeretlen területén. Nevét Charles Bliss-ről kapta, aki 1949-ben alkotta meg a róla elnevezett, grafikus, nonverbális kommunikációra alkalmas jelképrendszert, a Bliss-nyelvet (Blissymbolics).
A Bliss-nyelv egy az ún. augmentatív és alternatív, azaz kiegészítő, kisegítő kommunikációs módszerek közül, amellyel beszédképtelen személyek oktatási és kommunikációs problémáit igyekeztek megoldani. A módszer hazai bevezetése és elterjesztése két szakember nevéhez fűződik. Dr. Kálmán Zsófia gyermekorvos és Pajor András pszichológus-logopédus 1983-ban kapcsolatba kerültek a torontói Bliss-központtal (Blissymbolics Communication Institute), ahol már 1971 óta foglalkoztak beszédképtelen gyermekek oktatásával. Shirley McNaughton, az intézet akkori igazgatója tette lehetővé, hogy a magyar szakemberek ne csak ellátogathassanak az intézetbe, de dr. Kálmán Zsófia ingyen végezhesse el az alapfokú Bliss-tanfolyamot és hozzájuthasson az értékes és drága szakanyagokhoz is. Ezekről a tapasztalatokról 1983. novemberében számolt be az Orvostudományi Egyetem Neurológiai Klinikáján, s tulajdonképpen ettől az időponttól számítható a magyarországi AAK története. 1984. januárjától dr. Kassai Ilona nyelvész kezdte meg a jelképrendszer nyelvi adaptációját.
1997. őszétől a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola Szomatopedagógiai Tanszékén kötelező tantárgy lett az AAK.
Bátran kimondható, hogy a Bliss Alapítvány – amely a teljes földrajzi régióban elsőként honosította meg s a szolgáltatás-oktatás-kutatás egységbe forrasztásával magas színvonalra emelte az AAK-t – eddigi munkássága a magyar civil társadalom és a gyógypedagógia kiemelkedő sikertörténete, amely remélhetőleg sokáig emlékeztet majd az elkötelezettek munkájára, az évtizedek során adományozók önzetlenségére és mindazokra a szülőkre és gyermekeikre, akik hittek az Alapítványban és társnak szegődtek a hosszú úton.

A konferenciát a Karunkon több mint három évtizede oktató dr. Kálmán Zsófiának ajánljuk.

Az esemény meghívója és a részletes program itt tölthető le.

Az előadás online felületen valósul meg, amelynek linkjét a regisztrált jelentkezőkkel az előadás hetében osztjuk meg. Az előadáson való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Az online rendezvényhez kapcsolódó adatkezelési tájékoztató innen tölthető le.


 

Az eseményre további regisztrációt nem tudunk fogadni, a rendelkezésre álló keretszám betelt. Javasoljuk, hogy az eseményt tekintse majd meg felvételről a kari honlap esemény oldalán 2020.12.10 - 2021.01.03. között.