Bárczi Gyógytea beszámoló – Dolgoznék. Hagynátok? – Diszkriminációs aknamentesítés a munkaerőpiacon

2022.05.02.
Bárczi Gyógytea beszámoló – Dolgoznék. Hagynátok? – Diszkriminációs aknamentesítés a munkaerőpiacon
Április 21-én, a Bárczi Gyógytea "Felnőtt vagyok. A fogyatékossággal élő emberek önálló élete" címet viselő évadában a munkaerőpiac diszkriminációs aknamentesítésről beszélgettünk - ilyen volt a Bárczi Gyógytea 8. évadának negyedik előadása.

A programot Dr. habil Perlusz Andrea dékánhelyettes asszony nyitotta meg, majd az Alumni Központ munkatársa, Balogh-Kátai Judit mutatta be a Központ kapcsolódó tevékenységeit.

Az előadó, Dunás-Varga Ildikó (ELTE BGGYK ATIVIK) felvezetésként elmondta, hogy beszélgetőpartnereinek anonimitása érdekében a szakértők és tapasztalati szakértők véleményét, gondolatait közvetíteni fogja, beépíti az előadásába. A közönség tagjainak és véleményének megismerése érdekében a Zoom beépített felmérését használták adott témaköröknél, melynek eredményeit a résztvevők is láthatták a szavazásuk után.

Bevezetésként a diszkriminációról, annak területeiről beszélt az előadó, uniós és magyar jellegzetességek bemutatásával. A „diszkriminációs akna” többféle értelmezése is napirendre került.

A megváltozott munkaképesség és fogyatékosság tisztázását követően néhány statisztikai adat bemutatásával érzékeltette a munkaerőpiaci részvétel sajátosságait. A formális oktatás-képzés témakörében említés szintjén jelentek meg a célcsoporttal kapcsolatos adatok, később a munkaerőpiac készségszükségletére is kitért.

Az előadás harmadik részében az emberi erőforrás menedzsment egyes, a téma szempontjából fontos területeit emelte ki, akadályozó és a lehetséges segítő tényezőkkel, megoldásokkal együtt, különös tekintettel az operatív területeket megelőző tervezés és döntésre, majd rátért a toborzás és kiválasztás, képzés és fejlesztés, teljesítményértékelés szempontjaira. Hangsúlyozta, hogy ezek a megoldások, eszközök nemcsak a fogyatékos személyek munkahelyi inklúzióját segíthetik elő, így a diverzitásmenedzsmentben általánosan is alkalmazhatóak.

 

Köszönjük a támogatást: