BGGYK munkatársak szerepe az ICEVI-Europe konferenciákon

Gombás Judit és Prónay Beáta beszámolója

2019.11.10.
BGGYK munkatársak szerepe az ICEVI-Europe konferenciákon

Az ICEVI-Europe az ICEVI világszervezet 7 régiójának egyike, Afrika, Kelet Ázsia, Latin Amerika, az USA és a Karibi térség, Nyugat Ázsia, Csendes Óceáni térség mellett. Az ICEVI-Europe szintén régiókra oszlik: Baltikum és Észak-Európa, Angol nyelvterület, Francia nyelvterület, Dél-Európa, Német és holland nyelvterület, Közép-Európa, Kelet-Európa és Balkán államok. A régiókon belül még országonként nemzeti felelősöket is kijelölnek (www.icevi.org).

Hazánk képviseletét Dr. Gombás Judit, a GYMRI Látás szakcsoportjának adjunktusa, látja el. A Közép-Európai régió felelőse pedig Prónay Beáta, a GYOPSZI munkatársa (www.icevi.europe.org ).

2016. novemberében a BGGYK adott otthont az ICEVI-Europe pszichológusok és kapcsolódó szakemberek számára kétévente megtartott konferenciájának a 6th European Conference on Psychology and Visual Impairment, melynek címe: „Psychological Survival Skills in a Sighted world” volt. A konferencián 17 országból 88-an vettek részt (http://6ecpvi.elte.hu/; http://www.icevi-europe.org/newsletter/issue62.php#a9).

2019. május 31 – június 1. között a LÁRESZ Egyesület (Látássérültek Személyek Rehabilitációját Szolgáló Egyesület), mely a GYMRI Látás szakcsoportjával együttműködik és tagjainak többsége a Karon alap, mester és szakirányú képzésben végzett, rendezte az 1. ICEVI-Europe Rehabilitációs Konferenciát. A konferencián a Kar több intézetének –FOTRI, GYMRI, GYOPSZI- munkatársai tartottak előadást. Minden előadás két nyelven olvasható a konferencia honlapján (https://lareszegyesulet.hu/icevirc2019/). A konferencia az ICEVI új, Rehabilitation Interest Group, 2017-ben létrehozott szakmai csoportjának az első konferenciája volt, melyen 4 kiállító és 16 országból 92 fő vett részt. A konferencia megrendezését az NFSZK FOF2018 pályázaton keresztül az EMMI támogatta.

2019. október 20-23. között Szófiában került megrendezésre a 7. ICEVI Balkan Conference, melyen a Kar két munkatársa az ELTE Külügyi pályázata támogatásával előadóként vett részt.

Az ICEVI-Europe Balkán Konferenciát kétévente rendezik meg, a térség különböző országaiban. Elsődleges célcsoportját a Balkán Régió intézményeiben dolgozó szakemberek jelentik. A konferenciákra azonban nem csak a térségből érkeznek előadók és hallgatóság. Az idei konferencián 13 ország közel nyolcvan szakembere vett részt, közöttük 33-an nem a térségből érkeztek. A „Free access, real educational inclusion and unlimited technology“ című konferencia rendezését a Bulgarian Association for Education of Visually Impaired Children és a Sofia University St. Kiment Ohridsky közösen végezte (https://www.baozzd.org/)

A konferencián Dr. Gombás Judit plenáris előadást tartott “Students with visual impairment and physical education: segregated in the mainstream?”címmel. Prónay Beáta előadása - “Considerations of DC:0-5 for visual impairments”- az egyik szekcióban hangzott el. Mindkét előadást érdeklődő, személyes beszélgetések követték.

A konferencián elhangzott előadások 2020 elején az ICEVI-Europe Newsletter külön számában teljes terjedelemben, cikk formájában kiadásra kerülnek.

A konferencián való részvétel számunkra nem csak az érdekes előadások meghallgatása miatt volt jelentős, hanem azért is, mert alkalmunk volt találkozni a most induló Erasmus+ projekt résztvevőivel. A ToMIMEUS (Towards a Multisensory and Inclusive Museum for Individuals with Sensory Disabilities ) projektben a Muzeul Etnografic al Transilvaniei intézménye a főpályázó. Az ELTE BGGYK partnerként vesz részt ebben a projektben. A Balkán Konferencián ott volt a román főpályázó elsőszámú partnere a Babes – Bolyai egyetem képviselője, valamint további egyetemi partnerek is részt vettek. Így a korábbi, hasonló témájú sikeres projekt (BaGMIVI), melyben szintén részt vettünk, főpályázója a görögországi University of Thessaly, Volos két oktató-kutatója és a török Istanbul Medeniyet University oktató- kutatója is. Azon kívül, hogy a novemberben aktuális kick off találkozóról tudtunk egyeztetni velük, az egyetemek közötti kapcsolatok elmélyítésének lehetőségéről is alkalmunk volt beszélni.

A konferencia további lehetőséget teremtett új szakmai ismeretségekre, potenciális szakmai kapcsolatok létesítésére, projekt partnerség lehetőségére is. Nem utolsó sorban az ELTE és a BGGYK hírnevének öregbítésére, a hazai szakemberek tevékenységének népszerűsítésére, a nemzetköziesítés elősegítésére.