DRÁMA-, MOZGÁS ÉS TESTTUDAT-ALAPÚ KUTATÁSOK - beszámoló

2024.05.10.
DRÁMA-, MOZGÁS ÉS TESTTUDAT-ALAPÚ KUTATÁSOK - beszámoló
Dráma-, mozgás és testtudat-alapú kutatások gyógypedagógiai és fogyatékosságtudományi intervenciókban. címmel tartott előadást dr. Novák Géza Máté, egyetemi docens (ELTE BGGYK Általános Gyógypedagógiai Intézet) és Simon Mátyás óraadó oktató (ELTE BGGYK Általános Gyógypedagógiai Intézet) Bárczi (Gyógy) tea sorozat 10. évadának 6. alkalmán.

A Gyógytea sorozat előadásai egyben szakmai Alumni rendezvények is, melynek 2024. április 25-i előadásán Dr. Perlusz Andrea dékánhelyettes, a sorozat házigazdájának megnyitója után Pataky Csilla   (ELTE Alumni Központ vezetője) is köszöntötte a résztvevőket és néhány percben bemutatta a központ munkáját, célkitűzését és beszélt az Alumni tagság lehetőségeiről és a közelgő eseményeiről is.

Az előadásunk során azokra a tapasztalatokra építettünk, amelyeket néhány korábbi és jelenlegi projektjeink során gyűjtöttünk össze. Dráma és mozgásalapú részvételi akciókutatások bemutatásán keresztül feltérképezzük a gyógypedagógiai és fogyatékosságtudományi intervenciókban rejlő kutatási lehetőségeket és az általunk alkalmazott módszertani eszközök konzekvenciáit.

A művészet alapú (drámapedagógiai, mozgás-, dráma- és színházalapú) kutatási gyakorlat egyik erőssége, hogy új szemléletet hoz a tanulás-támogatásban. A módszer középpontjában egy társadalmi jelenség, egy pedagógiai probléma, egy megvitatandó tétel áll, ahol a kutatás folyamata e probléma eredményes körbejárását, feltárását célozza (Leavy, 2015).

Továbbmozdulva a kvalitatív metodológia apparátusától, a művészetalapú kutatásnak jellemzője, hogy nem kizárólag szövegekkel, hanem képekkel, hangokkal, jelenetekkel, performatív gesztusokkal és történetekkel is dolgozik.

Előadásunkban sajátfejlesztésű mozgás-, dráma- és színházalapú projekteket vizsgálunk a kutatási dizájn és az alkotói-kutatói részvétel módozatainak aspektusából.

Köszönjük a támogatást:
 

Örök diákjait az ELTE Alma Mater visszavárja!