Elindult a jubileumi tanév
A tanévnyitóra érkezőket az épület bejáratánál található Bárczi szobor két oldalán egy gyógypedagógia-történeti kiállítás fogadta: két, hallgatók által készített poszter és két tárló, amelyekben az 1900-ban indult képzéshez kapcsolódó eredeti dokumentumok és fotók voltak megtekinthetők.
Dr. Márkus Eszter oktatási dékánhelyettes asszony, aki egyben az ünnepség levezetője is volt, köszöntötte a megjelenteket és megemlékezett két nyáron elhunyt kollégánkról Juhász Tímeáról, az Általános Gyógypedagógiai Intézet ügyintézőjéről és Szabó Ákosné dr.-ról karunk korábbi dékánjáról, professor emeritusról. A kar közössége egy perces néma felállással tisztelgett volt kollégái előtt.
Az ünnepség elején a köszöntők következtek. Dékán asszony asszony beszédében elmondta, hogy a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar a hazai gyógypedagógusképzés vezető intézménye, amely egyedüliként kínálja az alapszakok teljes spektrumát, három mesterszakot és doktori programot. A jubileumi tanévnyitón hangsúlyozta, hogy a kar méltó örököse az 1900-ban alapított, a világ első felsőfokú gyógypedagógiai képzőhelyének, és korszerű, európai színvonalú munkával szolgálja a fogyatékos emberek érdekeit. Reménye szerint az ELTE büszke lehet a kar eredményeire, amely immár 25 éve az egyetem része. Dr. Darázs Lénárd rektorhelyettes úr köszöntőjében méltatta a kar szerepét a hazai gyógypedagógusképzés területén és eredményeit, melyekkel hozzájárul az egyetem hírnevének növeléséhez.
A kari szokásnak megfelelően, idén is egy, a közelmúltban doktori fokozatot szerzett oktató, dr. Szűcs Antal Mór köszöntötte az első éveseket és a megjelenteket. Köszöntőjében a döntés szabadságára hívta fel a figyelmet és emlékeztette a gólyákat arra, hogy saját szabad döntésüknek köszönhetően érkeztek a karra és kezdik meg tanulmányaikat. Kiemelte a gyógypedagógus módszertani és kutatási szabadságát: "a gyakorlati munkavégzés igényalapú, tehát egyéni szükségletekre szabott, de a szakember legjobb tudása, s legszebb fantáziája mentén határozza meg, hogyan jut el a kitűzött célhoz" a fejlesztés során. Megszólítva az első éves hallgatókat, tágabb kontextusba helyezte választott és egyben leendő hivatásuk lényegét:
"Csodákkal teli szakma kapujában álltok: tudományos háttérrel rendelkező területről beszélünk, mely minden ízében a társadalomért cselekszik. Bizonyított alapon segíti azoknak a személyeknek a társadalmi beilleszkedését, akiknek erre szüksége lehet. Az ember egyik legszebb és legnagyszerűbb tudása a proszociális viselkedés. Ennek a gyönyörű kulturális formának lehettek ti az egyik legfontosabb képviselői."
dr. Szűcs Antal Mór tanévnyitó köszöntője teljes terjedelmében itt olvasható.
A tanévnyitó ünnepség keretében dékán asszony bejelentette azokat a díjakat, melyeket karunk munkatársai, oktatói kaptak az elmúlt tanévben, illetve az egyetem központi tanévnyitó ünnepségén. Ezt követően kari elismeréseket és díjakat adott át dékán asszony. Dékáni elismerésben részesült, Barbalics Barbara (gazdasági ügyintéző), Horváthné Paulovics Mária (tanulmányi ügyintéző), Molnárné Szűcs Andrea (gyakorlati képzési koordinátor), Torontáli Nóra (ügyvivő szakértő) és Tóth Krisztina (tanulmányi ügyintéző). Dékláni dicséretben részesült, Ardai Evelyn (tanársegéd), Bebtó Magdolna (dékánhelyettesi ügyintéző), Horváth Endre (tanársegéd), Szudki Osayma (szakmódszertant oktató tanár) és Szabó László (oktatástechnikus). A kar gyakorlati képzésében huzamosan és kiemelkedő módon résztvevő gyakorlatvezetők munkájának elismerésére alapított Gordosné Szabó Anna-díjat idén 9 gyakorlatvezető gyógypedagógus kapta: Berzsák Katalin és Hüll-Balajthy Lilla (autizmus spektrum pedagógiája szakirány), Miklósné Veress Ildikó (értelmileg akadályozottak pedagógiája szakirány), Juhász Nikolett (hallássérültek pedagógiája szakirány), Dr. Szombati Zsigmondné (látássérültek pedagógiája szakirány), Gulyásné Mári Mónika (logopédia szakirány), Nagy Márta Krisztina (pszichopedagógia szakirány), Hajtó Krisztina (szomatopedagógia szakirány), Szeitz Mónika Andrea (tanulásban akadályozottak pedagógiája szakirány).
A díjak átadását követően, a tanulmányaikat megkezdő első éves hallgatók eskütétele következett, majd a hallgatókat dékán asszony egy kézfogással jelképesen egyetemi polgárrá fogadta. A friss ELTE polgárokat Kovács Viktória, a kari Hallgatói Önkormányzat elnöke is köszöntötte.
Az ünnepség zárásaként a jelenlévők meghallgatták az Eötvös Loránd Tudományegyetem Nagyszombati himnuszát.
Kari tanévnyitó 2024/2025
Kari tanévnyitó 2024/2025
0
/
0
0
/
0