Gyakorlóhelyek nyomában - Carl von Ossietzky Universität Oldenburg

2024.06.26.
Gyakorlóhelyek nyomában - Carl von Ossietzky Universität Oldenburg

Barthel Betty, Macher Mónika és Papp Gabriella (ATIVIK) Oldenburgba utaztak, hogy új gyakorlóhelyeket ismerhessenek meg, illetve erősítsék a kapcsolatot partneregyetemünkkel. Beszámoló a látogatásról.

Június 10-14. között Németországban, Oldenburgban jártunk a Carl von Ossietzky Egyetemen. Az utat Erdélyi Andra professzor asszony szervezte, aki karunk régi munkatársa, barátunk és kutatótársunk. Az egyetem fiatal, 50 éves, így a gyógypedagógus képzés sem tekint hosszú időre vissza. Eltér a szerkezete és részben a tartalma is a miénktől. A látogatásunk fókuszában a gyakorlati terep volt, hiszen kifejezetten azzal a céllal utaztunk, hogy a magyar hallgatók számára keressünk gyakorlati helyet, amit Erasmus+ ösztöndíjjal tudnak látogatni, és a különböző gyakorlatokat ott abszolválni. Az egyetemen is örömmel fogadtak minket, munkaebéden találkoztunk a kar dékánhelyettesével és a gyógypedagógiai intézet vezetőjével. Kedves meglepés ért minket, hiszen a dékánhelyettes asszony egykori dortmundi hallgató, aki Erasmus+ ösztöndíjjal járt nálunk és tanult tőlünk. 

Nagyon gazdag programunk volt, amely során számos intézményt látogathattunk meg. Első nap egy védett munkahelyen jártunk, ahol széles palettáját ismerhettük meg a különféle képességekkel rendelkező értelmileg akadályozott felnőttek foglalkoztatásának. Kedden délelőtt egy integráló iskolát látogattunk meg, ahol az inkluzív oktatásnak egy helyi modelljével is megismerkedtünk, délután egy speciális művészeti műhely központjában jártunk, majd egy nyitott, inkluzív festőműhely munkáját mutatta be a műhely művészeti vezetője, este pedig egy inkluzív, zenei improvizációkkal játszó csoport alkalmán vehettünk részt. A következő reggelen egy speciális profilú, mozgásjavító iskolát látogattunk meg, majd értelmileg akadályozott személyeket alkalmazó kerékpárszerelő műhelyt, mosodát, faműhelyt, gyapjúműhelyt, szappangyártó műhelyt és mintaboltot, kávézót és hotelt nézhettünk meg. Utolsó napunkon egy értelmileg akadályozott tanulókat oktató-nevelő iskolát látogattunk meg, melynek különlegessége a problémás viselkedésű tanulók támogatására kialakított ellátásuk. Végül, de nem utolsó sorban az oldenburgi egyetem AAK-centrumában folytathattunk eszmecserét a kollégákkal az aktuális trendekről, legújabb fejlesztésű eszközökről és folyó projektekről.

                

A Gyógypedgógiai Intézet képviselőivel megtörtént megbeszéléseken körvonalazódtak a további együttműködés lehetőségei, aminek keretében magyar hallgatók oldenburgi intézményekben tölthetik nemzetközi gyakorlatuk egy részét, és az egyetemi életbe is bekapcsolódhatnak.

A számos szakmai program mellett a 9. században alapított város történelmi belvárosát is felfedeztük, megismerkedtünk az alsó-szászországi történelemmel, megcsodáltuk a szebbnél szebb építészeti stílusban épült házat és középületet, elkirándultunk az Északi-tengerhez, élveztük a pezsgő kulturális életet.

További információ a nem oktatási célú oktatói mobilitási lehetőségekről elérhető erre a linkre kattintva.