Kari Kiválósági Keret

Kari Kiválósági Keret
Az Egyetem Szenátusa az intézményi költségvetés részeként "Kari Kiválósági Alap" létrehozásáról intézkedett. A Kari Kiválósági Alap terhére előre rögzített és elfogadott szempontok mentén történhet kifizetés, melyet a kari tanácsok fogadnak el. Az adott év során meghatározott kari kiválósági keret a mindenkori kari költségvetés függvényében, rögzített számítási metódus szerint alakul. 

Az ELTE BGGYK által felhasználható Kari Kiválósági Alap keretének felhasználására vonatkozó szempontrendszer 2019 őszén került elfogadásra. A 2020-ban felhasználható keretre vonatkozó szempontok módosításáról a Kari Tanács 2020. május 6-i ülésén hozott határozatot, amely szerint az alábbi támogatási irányok kerültek meghatározásra:

  1. Magas színvonalú publikációs tevékenység támogatása
  2. Magas színvonalú, kari illetve együttműködésben létrejövő tudományos műhelyek tevékenységének, társadalmi innovációs programoknak a támogatása.
  3. Kiemelten magas színvonalú oktatási tevékenység (figyelemmel az idegen nyelvű képzésekre, a képzés-, illetve tananyagfejlesztésre, nemzetközi kooperációra).
  4. A gyógypedagógusképzést gazdagító evidenciaalapú eljárások, digitális tananyagfejlesztés, illetve digitalizációval összefüggő más tudományos és oktatási tevékenységek támogatása.
  5. Nemzetközi tudományos konferenciák, tudományos ülések szervezése, ilyen konferenciákon való részvétel, board tagsággal járó kötelezettségek, nemzetközi szövetségben kari jelenlét tagi minőségben támogatása stb.

A Kari Kiválósági Keret terhére elszámolható költségek: a támogatott cél megvalósításához szükséges személyi kiadások és azok járulékai, anyag- és eszközbeszerzés, szolgáltatások igénybevétele. Nem számolhatók el azon költségek, amelyek a támogatási cél megvalósításával nincsenek közvetlen kapcsolatban. A Kari Kiválósági Keret terhére határozatlan idejű kinevezés, illetve előresorolás nem lehetséges.

A keret felhasználására a kar oktató, kutató munkatársai nyújthatnak be pályázatot. A pályázás feltételeit az alábbi felhívás rögzíti.

Az ELTE BGGYK Kari Kiválósági Keret felhasználásának kategóriái és azok pályázati feltételei

Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Kari Kiválósági Keret felhasználásának kategóriái és azok szempontjai

 

  1.  A Kari Kiválósági Keret terhére az alábbi kategóriákban lehetséges pályázatok benyújtása:
  1. Magas színvonalú publikációs tevékenység támogatása

a. Magas presztizsű folyóiratban megjelenő cikk utólagos támogatása

Javaslattevő a tudományos és stratégiai dékánhelyettes. A cél nagy presztízsű folyóiratban megjelenő kiváló, magas idézettséget elérő publikációk számának növelése.

A rendelkezésre álló éves keret maximum 30%-a használható fel ebben a kategóriában. Jelen kategória esetében a pályázatban az MTMT adataival kell igazolni a szerzőséget, a magas presztízst (pl. impakt faktor vagy SciMago ranking) és az idézettséget. Az elnyert támogatás a pályázónak kifizetendő bruttó összeget és a munkáltató által kifizetett valamennyi járulékot tartalmazza. Ez tehát már megjelent cikk utólagos támogatása!

A támogatás maximális mértéke 500 000 Ft/pályázat.

Pályázni lehet olyan, a pályázati évet megelőző maximum 4 évvel korábbi, jelen esetben 2016. január 1. után megjelent, ELTE affiliációval benyújtott, magyar első, utolsó vagy levelező szerzővel rendelkező kiváló közleménnyel, amely a közlemény megjelenését követő éven belül szakterületének a felső 10 százalékába tartozó idézettséget ér el. Előnyt élvez a nemzetközi területen elismert (hazai, külföldi) kutatóval/kutatókkal közös publikáció. Az idézettségi adatok az Essential Science Indicators (ESI) tudományági rendszerén alapulnak. Az idézettség számába kizárólag a Web of Science és a Scopus adatbázisban feltüntetett független citációk számolhatók bele. Csak az olyan független idéző közlemények értékelhetők, ahol az idéző közlemény szerzői és az idézett közlemény szerzői között nincs azonos szerző.

b) Fiatal kutatói publikációs pályázat

A támogatás maximális mértéke 500 000 Ft/pályázat. A cél nagy presztízsű folyóiratban megjelenő kiváló, valószínűsíthetően magas idézettséget elérő publikációk számának növelése. Ehhez lektorálás, egyéb költségek (pl. megjelenés) finanszírozása nem utófinanszírozással. Fiatal kutatónak tekintendő az a pályázó, akinek az esetében a Phd megszerzése óta nem több, mint 10 év telt el a pályázat benyújtásának időpontjában.

c) Kutatói publikációs pályázat

A támogatás maximális mértéke 500 000 Ft/pályázat. A cél nagy presztízsű folyóiratban megjelenő kiváló, valószínűsíthetően magas idézettséget elérő publikációk számának növelése. Ehhez lektorálás, egyéb költségek (pl. megjelenés) finanszírozása nem utófinanszírozással.

2. Magas színvonalú, kari illetve együttműködésben létrejövő tudományos műhelyek tevékenységének, társadalmi innovációs programoknak a támogatása.

Javaslattevő a Tudományos és stratégiai dékánhelyettes. A rendelkezésre álló éves keret maximum 30 %-a használható fel ebben a kategóriában.

A támogatás maximális mértéke 3 000 000 Ft/pályázat. A cél olyan kutatási / társadalmi innovációs tevékenység támogatása – beleértve a jelentős potenciállal rendelkező induló kutatások támogatását és a kutatás elindításához szükséges feltételek biztosítását -, amely hosszú távon lehetővé teszi intézetközi és intézményközi tudományos kutatói együttműködéseket, többszintű (BA, MA, PhD, oktató-kutatói) részvétellel, valamint alkalmas a Kar számára vállalati kapcsolatok kiépítésére, vagy bővítésére.

3. Kiemelten magas színvonalú oktatási tevékenység (figyelemmel az idegen nyelvű képzésekre, a képzés-, illetve tananyagfejlesztésre, nemzetközi kooperációra).

Javaslattevő a képzésfejlesztési dékánhelyettes. A rendelkezésre álló éves keret maximum 30 %-a használható fel ebben a kategóriában. Amennyiben a pályázat benyújtására jogosult szervezeti egység több pályázatot nyújt be ebben a kategóriában, a benyújtott pályázatokat az érintett szervezeti egységnek preferencia szerint rangsorolnia szükséges.

A támogatás maximális mértéke 3 000 000 Ft/pályázat. A cél a képzés megújítása, fejlesztése, a tudásátadás hatékonyságának növelése, kiemelten magas színvonalú képzés tárgyi feltételeinek javítása, a gyakorlati képzés támogatása, tantervi tematikák kidolgozása, figyelemmel az idegen nyelvű képzésekre, pl. a CHARM-EU program vagy más forrásból támogatott szak-, illetve tananyagfejlesztésre, nemzetközi kooperációra.

4. A gyógypedagógusképzést/továbbképzést gazdagító evidenciaalapú eljárások, digitális tananyagfejlesztés, illetve digitalizációval összefüggő más tudományos és oktatási tevékenységek támogatása. Javaslattevő az oktatási dékánhelyettes. A cél olyan tananyag, tanulást segítő technológiák fejlesztése, amelyek képesek felvenni a versenyt korunk kihívásaival, a képzési rendszerünk – beleértve a gyakorlati képzést is - aktuális változásaival. Alkalmazkodik a megnövekedett hallgatói létszámokhoz, a több helyszínen zajló oktatáshoz és számonkérésekhez, képes biztosítani hosszabb távon is a távoktatás lehetőségét, a személyes kontaktust kívánó módszerek kiváltását, a világban zajló legfrissebb kutatási eredmények megismertetését a (gyógy)pedagógiai gyakorlatban dolgozó szakemberekkel és a hallgatókkal. A rendelkezésre álló éves keret maximum 30 %-a használható fel ebben a kategóriában. Amennyiben a pályázat benyújtására jogosult szervezeti egység több pályázatot nyújt be ebben a kategóriában, a benyújtott pályázatokat az érintett szervezeti egységnek preferencia szerint rangsorolnia szükséges. A támogatás maximális mértéke 3 000 000 Ft/pályázat.

5. Nemzetközi tudományos konferenciák, tudományos ülések szervezése, ilyen konferenciákon való részvétel, board tagsággal járó kötelezettségek, nemzetközi szövetségben kari jelenlét tagi minőségben támogatása stb.

Javaslattevő a tudományos és stratégiai dékánhelyettes. A rendelkezésre álló éves keret maximum 30%-a használható fel ebben a kategóriában.

a) Konferencia rendezési pályázat

A támogatás maximális mértéke 1 500 000 Ft/pályázat. A cél a Kari Kiválósági Keret felhasználása keretében támogatható célhoz kapcsolódó kari szervezésű nemzetközi konferenciák támogatása.

        b) Konferencia részvételi / board tagsághoz kapcsolódó pályázat

A támogatás maximális mértéke 1 000 000 Ft /pályázat. A cél a Kari Kiválósági Keret felhasználása keretében támogatható célhoz kapcsolódó külföldön szervezett nemzetközi konferencián történő részvétel közvetlen költségeinek (regisztrációs-, utazási- és szállásköltségek fedezése) támogatása. A támogatás feltétele a konferencián előadás megtartása. A rangsorolás szempontja elsősorban a plenáris előadók, másodsorban a meghívott előadók támogatása.

II. Pályázat benyújtásának, és elbírálásának szabályai

        1. Pályázatot nyújthatnak be:

        a) a BGGYK –val munkavégzésre irányuló jogviszonnyal rendelkező oktatók, kutatók, továbbá oktatást-kutatást támogató közalkalmazottak,

         b) a Kar szervezeti egységei.

A pályázat elbírálásában résztvevők pályázatot nem nyújthatnak be.

2. Pályázat benyújtásával a pályázó vállalja, hogy nyertes pályázat esetén neve, a támogatott projekt rövid leírása, valamint az elnyert támogatás összege a Kar honlapján, csak az IIG azonosítóval rendelkező egyetemi polgárok számára elérhető módon közzétételre kerül.

3. A pályázatban maximum két oldal terjedelemben meg kell határozni azt, hogy a pályázat melyik kategóriában kerül benyújtásra, a pályázattal érintett tevékenységet, a megvalósítás (várható) hatását, eredményét, jövőben megvalósítani tervezett tevékenységre irányuló támogatás esetén a megvalósítás tervezett határidejét, valamint az igényelt támogatás összegét, a támogatás felhasználásával fedezni kívánt költségeket (személyi kiadások, és azok járulékai, anyag, és eszközbeszerzés, szolgáltatások igénybevétele). A pályázat költségvetése a kari Gazdasági Hivatallal előzetesen egyeztethető.

4. A pályázatok benyújtása az adott naptári évi Kari Kiválósági Keret terhére folyamatosan lehetséges elektronikus úton a dh@barczi.elte.hu email címre megküldött levélben. A levél tárgyában kérjük megjelölni, hogy Kari Kiválósági Pályázat és a kategória számát pl. Kari Kiválósági Keret – 2. kategória. A Bíráló bizottságok évente négy alkalommal hoznak döntést a beérkezett pályázatokról a rendelkezésre álló keret kimerüléséig.

5. A pályázatokat a dékán bírálja el az illetékes dékánhelyettes javaslatára. A pályázatok elbírálására a felelős dékánhelyettes 3 tagú ad-hoc bizottságot hoz létre, melyből egy fő az ELTE valamely másik karán foglalkoztatott tag. Az illetékes dékánhelyettest a jelen határozat melléklete határozza meg. A pályázatok folyamatosan, de legkésőbb a pályázat benyújtásától számított 90 napon belül kerülnek elbírálásra.

6. A pályázat elbírálása folyamán előnyben részesül a más forrásból nem finanszírozott kiválósági célok, értékek támogatása. Más forrásból is finanszírozott célok, értékek esetében jelen pályázat keretében csak a más forrásból nem fedezett költségek támogatása lehetséges, ugyanazon költségek kettős finanszírozására nem kerülhet sor. A pályázat elbírálása folyamán a 2020. évi pályázatot követően előnyben részesíthető azon pályázó pályázata, aki a korábbi években pályázatot nem nyújtott be, vagy benyújtott pályázata nem nyert.

III. Szakmai beszámoló

1. Amennyiben a pályázat jövőben megvalósítandó kiválósági cél támogatása érdekében kerül benyújtásra a pályázat megvalósításáról szakmai beszámolót kell benyújtani az illetékes dékánhelyettes részére a pályázatban megjelölt megvalósítási határidő lejártát követő 30 napon belül. A beszámolóban a sikerességet indikátorokkal és/vagy mérőszámokkal kell alátámasztani. A beszámoló elfogadásáról az illetékes dékánhelyettes javaslatára a dékán dönt.

2. A pályázatban vállalt tevékenyég nem teljesítése esetén a pályázót (szervezeti egység esetében a szervezeti egységet) az illetékes dékánhelyettes javaslatára a dékán legfeljebb 3 évre kizárhatja a Kari Kiválóság Keret terhére történő pályázásból.