Kutatók Éjszakája 2019 beszámolók

2019.10.10.
Kutatók Éjszakája 2019 beszámolók

Csillagbusz Inklúzios Intervenciós Program

Az idei Kutatók Éjszakáján a MASZK Kutatócsoport és az autizmus spektrum pedagógiája szakirány az újonnan kifejlesztett Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Programot (CsIIP) mutatta be.
A Csillagbusz című mesekönyvre épülő kortárs-tudásformáló program köré szervezett workshop két azonos tematikával futó, másfél órás programja teltházzal, jókedvvel és pozitív visszajelzésekkel futott le.
A résztvevők egy rövid előadás során betekinthettek a Dr. Stefanik Krisztina, vezető kutató navigálta projektbe, megismerhették a CsIIP koncepcióját és a hatásvizsgálat első eredményeit.
Ezt követően a közönség átszellemülhetett a mese elolvasása közben, s kipróbálhatott néhány aktivitást azok közül, melyeket a Program 2020-tól kisiskolások számára kínál.

 

"A zene hatása a kognitív kontroll funkciókra". Varga Ágnes előadása

A workshopon sokszínű és igen motivált társaság gyűlt össze: volt akit a zene, volt akit pedig a kognitív kontroll vonatkozások vonzottak a helyszínre.
Nagy örömünkre több fiatal azért érkezett, mert a gyógypedagógus hivatás felé kacsingat. Olyan fiatalemberünk is volt, aki a párját kísérte el, aki szakdolgozatot ír a témából, majd egy óra múlva elégedetten nyugtázta, hogy jól érezte magát ő is.
A részvétel mögötti szándékot firtatva a beszélgetés első perceiben kiderült, hogy a legtöbben a cím egyes elemeinél elakadtak már.
Így a kognitív kontroll elméleti hátterének rövid felvázolását követően a zenével mint fejlesztő eszközzel ismerkedhettek a jelenlévők.
A beszélgetést egyre több saját élményű elem, zenés játék szőtte át, majd az együttlét utolsó szakaszában már csak a hangé és a ritmusé volt a főszerep.

Köszönet a résztvevőknek az okos kérdésekért és az inspiráló motiváltságért! Szintén köszönet a bárczis szervezőknek a gondos előkészületekért és az otthonos terepért, Szaffner Gyulának a fotókért.
Nehéz volt abbahagyni és úgy tűnik, hogy a jelenlévőkkel nem utoljára találkoztunk!

MásKÉPp a látássérülésről
Dr. Gombás Judit és Veress Éva Ilona workshopja

Az emberek többsége számára rejtély, hogy a mindennapi teendőket hogyan lehet vakon, vagy súlyos fokban sérült látással elvégezni. Kiscsoportos workshopunkon a látássérüléshez kapcsolódó fogalmak tisztázása, valamint az egyes szembetegségek bemutatása után a résztvevők interaktív gyakorlatok keretében tapasztalhatták meg, milyen látás nélkül filmet nézni, vagy csörgőlabdával ügyességi játékot játszani. A ráhangolódást követően bekötött szemmel fedeztük fel a Bárczi épületét, s beszélgettünk arról, hogyan célszerű látó vezetőként segítséget adni. A programot egy látó és egy látássérült oktató vezette - szerettük volna, hogy mind a gyógypedagógus szakember, mind az érintett személy szempontjai, gondolatai is teret kapjanak, ezzel tükrözve az együttműködésben rejlő lehetőségeket és az összhang fontosságát.

ADHD-s felnőttek – hatalmi viszonyok
Dr. Szücs Marianna előadása

Az idei Kutatók Éjszakáján Dr. Szücs Marianna kutatása egyik fontos részterületének eredményeit ismertette; azt, hogy melyek azok az egyenlőtlen hatalmi viszonyokból származó legfőbb okok, amelyeknek fontos szerepük van az ADHD-val diagnosztizált felnőttek gyakori munkahely váltásaiban, valamint kitért arra is, hogy mi jellemzi az érintetteket, ha ők maguk kerülnek pl. munkahelyi vezetőként hatalmi pozícióba?

Külön örömöt jelentett, hogy az ELTE BGGYK oktatóin és hallgatóin kívül más egyetemek érdeklődő tanárai, valamint több, ADHD-val diagnosztizált fiatal felnőtt is részt vett a workshopon. A 90 perces előadás után többen nem csak kérdéseket fogalmaztak meg az előadó felé, hanem a nagyon motivált hallgatóság egymással is élénk eszmecserét, vitát folytatott órákon keresztül még az épület falain kívül is.

Az egyik érintett fiatal az előadást hiánypótlónak nevezte, és a „Felnőtt AD(H)D-sok (Facebook)csoportja” tagjai közül többen – érintettek és segítők - megfogalmazták azt az igényt, hogy szeretnének még további előadásokat hallgatni a kutatás eredményeiről, amelynek a jövőben is örömmel teszünk majd eleget.

Kutatók Éjszakája 2019.09.27.

Kutatók Éjszakája 2019.09.27.

0

/

0

0

/

0