Látsz engem?

2024.06.17.
Látsz engem?
A mindennapi életben gyakran találkozhatunk olyan emberekkel, akiknek nehézségeik vannak az egyszerű feladatok elvégzésében, vagy akiknek a tanulási képessége lassabb, vagy más, mint átlagos társaiké. Ezek a jelek az intellektuális képességzavarra* is utalhatnak, egy olyan állapotra, amely befolyásolja az érintett személyek értelmi és adaptív képességeit.  

Az intellektuális képességzavar nem betegség, hanem egy fejlődési állapot, amely már gyermekkorban megmutatkozik, és az élet során kíséri az érintetteket. Az eltérő értelmi képességek mellett az adaptív képességek, mint például a mindennapi életviteli készségek, a kommunikáció és a társas interakciók is érintettek lehetnek. A korai felismerés és a személyre szabott fejlesztő programok kulcsfontosságúak az érintett emberek életminőségének javításában. 

A társadalomnak is fontos szerepe van az intellektuális képességzavarban érintett emberek támogatásában. A tájékoztatás és a tudatosság növelése hozzájárulhat az előítéletek leküzdéséhez és egy inkluzívabb közösség kialakításához. Az intellektuális képességzavar nem jelent akadályt, hanem egy lehetőséget a társadalom számára, hogy megmutassa empátiáját és támogató képességét. 

Ezért is hívta életre a Mencap az Intellektuális képességzavar hetét, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet az intellektuális képességzavarban érintett személyek életére és kihívásaira. Az idei év központi témája: "Látsz engem?". A hét során különböző programok, események és aktivitások kerülnek Európa-szerte megrendezésre, melyhez az ELTE BGGYK social media kampánnyal csatlakozik.  

* Ha van rá mód, akkor az intellektuális képességzavar elnevezést használjuk az értelmi fogyatékosság helyett.