Nemzetközi munkatársi mobilitási hét a varázslatos Norvégiában

2024.09.16.
Nemzetközi munkatársi mobilitási hét a varázslatos Norvégiában

Pongrácz Kornélia (ATIVIK), nem oktatási célú mobilitás keretein belül, a Volda Egyetemen vett részt munkatársaknak szervezett programon. Beszámoló a kiutazásról.

A szeptember 2. és 6.között megrendezésre került nemzetközi héten, Európa 7 országából, 13 egyetemi dolgozó vett részt. A vendégek között egyetemi oktatók és adminisztratív munkatársak is képviseltették magukat.

A szervezők a közös elfoglaltságok mellett az egyéni szakmai érdeklődésnek megfelelő programokkal is készültek a résztvevőknek. A héten a közös prezentációk és beszélgetések alkalmával lehetőségem nyílt bepillantást nyerni a partneregyetemek képzési sajátosságaiba, valamint behatóbban megismerni a Volda University College egyetemi kampusza kínálta lehetőségeket, mint például az éjfélig (is) nyitva tartó könyvtár hallgatókat és oktatókat támogató szolgáltatásait (kutató szobák, tanuló sarkok, könyvtárosoktól igényelhető egyéni segítségnyújtás gyakorlatilag bármiben), a Digitális Tanulási Labor tanulást, tanítást és kikapcsolódást segítő eszközeit és segítőkész munkatársait. A laborban saját élményként számos programozható, az algoritmikus és problémamegoldó gondolkodást támogató eszközt próbálhattam ki (többek között VR szemüveget és különféle robotok irányítását).

Alkalmam nyílt arra is, hogy az egyetem egyik gyakorló általános iskolájába ellátogathassak és az ún. "gyógypedagógiai részleget" is megtekinthessem. A kiváló infrastruktúrával és szakemberekkel rendelkező iskolában tágas és világos tantermekben általában két pedagógus és szükség esetén asszisztens, foglalkozik az osztályközösséggel. Mind az iskola egyik igazgatóhelyettesével, mind az egyetem gyógypedagógiai kutatócsoportjának tagjaival folytatott beszélgetések rávilágítottak arra, hogy jelenleg komoly kihívást jelent a norvég közoktatásban dolgozó szakemberek számára a kétnyelvű - norvégül még csak tanuló - speciális szükségletű gyermekek inklúziója.

A gyógypedagógiai kutatócsoporttal folytatott informális meetingen a lehetséges kapcsolódási, együttműködési pontokról is beszélgettünk. A kollégák rendkívül nyitottan és érdeklődve hallgatták a magyar képzési és köznevelési sajátosságokat, megosztották velem a jelenleg futó projektek és tervezett kutatások fókuszait.

    

A szakmai programok mellett Volda természeti adottságai (fjordok, tenger, patakok, hegyek és fák mindenütt)  is lenyűgözőek voltak számomra. Nemhiába az egyetem hivatalos szlogenje így hangzik: "Volda is the place you'll never forget!" (Volda az a hely, amit sosem feledsz!). Ezzel csak egyetérteni tudok. Rengeteg élménnyel, lendülettel és energiával tértem haza erről a varázslatos utazásról.

További információ a nem oktatási célú oktatói mobilitási lehetőségekről elérhető erre a linkre kattintva.