PROGRAM - Táguló tér (Szakmai nap és gyakorlatvezetői fórum)

PROGRAM - Táguló tér (Szakmai nap és gyakorlatvezetői fórum)

Program letölthető formátumban hamarosan!

 

Szakmai nap - Előadások, workshopok, kerekasztal beszélgetések 9:30 - 10:00

09.30–10.00 – Két új szakirányú továbbképzés bemutatása
 dr. Havasi Ágnes, dr. Berencsi Andrea  előadás
Az előadás bemutatja az újonnan induló szakirányú továbbképzéseket. 2025 tavaszán első ízben indult el az ELTE BGGYK GYTK-n a "komplex kommunikációs igényű személyek (AAK) szakembere" továbbképzés. Bemutatjuk a képzés felépülését és első tapasztalatait. Ezt követően az ELTE, a Semmelweis Egyetem és a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége (RIROSZ) által közösen indított „ritka betegséggel élők és családjaik életút koordinátora” szakirányú továbbképzést ismerhetik meg a résztvevők. Az életút koordinátorok olyan szakemberek, akik a ritka betegséggel élőknek és családjaiknak az egészségügyi, a szociális és az oktatási ágazatokon átívelő komplex támogatást nyújtanak.

09.30–10.00 – MAGYE előadás

09.30–10.00 – A pedagógusok teljesítményértékelése gyógypedagógus szemmel
 Jenei Andrea, dr. Maléth Anett ● előadás
Az előadásban bemutatásra kerülnek azok a speciális vonatkozások, melyek egyedivé tehetik a pedagógusok teljesítményének értékelését gyógypedagógiai, vagy pedagógiai szakszolgálati intézményekben. Ismertetésre kerülnek az értékelés lezárásának feladatai és körülményei. Ezt követően a 419/2024. (XII.23.) Korm. rendelet szerint átalakuló pedagógus-továbbképzési rendszer kerül bemutatásra, kiemelt figyelemmel a gyógypedagógusokat érintő kérdéskörökre.


10.10–11.00 – Workshopok / Kerekasztalok

Táplálással és evéssel kapcsolatos kihívások a hallgatói gyakorlatokon
 Siba Mónika, Fazekas Dorottya  workshop
A workshop röviden a táplálási és evési nehezítettség gyógypedagógiai támogatásának alapelveit járja körül. Rövid összefoglaló után, beszélgetésre hívjuk a gyakorlatvezetőket, amelynek keretében közösen gondolkodhatunk, hogy a hallgatók hogyan tudnak bekapcsolódni az evéssel kapcsolatos célok megvalósításának támogatásába, milyen szempontok mérlegelése szükséges ezen a területen. Ez az alkalom jó gyakorlatok megvitatására és tapasztalatcserére is lehetőséget nyújt. (max. 25 fő)

Technológia-alapú fejlesztő eljárások börzéje
 Mucsiné Erdei Mónika, Retkes Edit, Sajben Mónika, Köböl Erika és Juhász-Gila Katalin (a), Horváth Endre és Szekeres Ágota (b), Bertók Csilla és Havasi Ágnes (c), Kálózi-Szabó Csilla (d) ● workshop

  1. Többféle fejlesztési területen alkalmazható oktatási célú robotok, kommunikációt támogató programok, digitális tapasztalataink, általunk fejlesztett feladatok kipróbálásra nyílik lehetőség a workshop során.
  2. Betekintés a SMETRY rendszer és az IKT alapú szociometria gyakorlatban történő alkalmazásába
  3. A DATA (Digitális Autonómia-Támogatás az Autizmus spektrumon) olyan szoftverrendszer, ami az autizmus széles spektrumán nyújthat támogatást az önállóság területén. A workshopon kipróbálható, hogyan működik a rendszer, és belepillantást nyújtunk miniesetekbe.
  4. Bevezetés a végrehajtó funkciók mérésére alkalmas AdaPsyd diagnosztikus online tesztrendszerbe.

Diszfónia jó gyakorlat
 Fodor Tímea  workshop
A diszfónia jó gyakorlat egy élő, folyamatosan bővülő, innovációkat befogadó, magas szakmai alapokon nyugvó gyakorlatgyűjtemény. Gyakornokok, kollégák számára elsajátítható, megtanulható, individuum-specifikussá alakítható. (max. 20 fő)

Mesterséges intelligencia használata a gyakorlati képzésben  
● dr. Virányi Anita, Horváth Endre, Tóth-Mózer Szilvia  workshop
A workshop célja, hogy a gyakorlatvezetőkkel közösen összegyűjtsük a mesterséges intelligencia már megvalósuló vagy lehetséges felhasználási lehetőségeit a szakpedagógiai és terepgyakorlatokhoz kapcsolódóan, illetve megvitassuk a felmerülő kérdéseket, dilemmákat, különös tekintettel az etikus felhasználásra.

Dráma workshop kihívást jelentő helyzetek kezeléséről
 Simon Mátyás, Horváth Sára  workshop
Gyakorlatok során előforduló kihívást jelentő helyzetek lemodellezése drámapedagógiai eszközökkel. Saját élményű tapasztalat. (max. 15 fő)

Speciális szükségletű hallgatók támogatása
 Nagyné dr. Schiffer Csilla és a szakirányok delegáltjai  kerekasztalbeszélgetésA kerekasztalon a résztvevők megismerkedhetnek az SHST működésével, a gyakorlatok során nyújtható támogatási formákkal, jó gyakorlatokkal, illetve kérdezhetnek, tanácsot kérhetnek a jelenlévő oktató kollégáktól.  


Plenáris előadások 11:30 - 13:00

Dékáni köszöntő
 dr. habil. Papp Gabriella ● előadás

Neurodiverzitás
● dr. Stefanik Krisztina 
● előadás
Mit jelent a neurodiverzitás és a neuroaffirmatív szemlélet? Mennyire új megközelítések ezek? Hogyan egyeztethető össze a neurodiverzitás mozgalma a tudományos tényekkel? Mit jelent mindez a támogatás gyakorlatában?

Korszerű elméletek és neuromítoszok
 dr. Vig Julianna és dr. Kälbli Katalin ● előadás
Az előadás első részében az idegrendszer fejlődéséről és a mozgásfejlődésben játszott szerepéről, a második részben a gyerekkori fizikai aktivitás kognitív funkciókra gyakorolt hatásairól lesz szó.


Ebédszünet 13:00 - 14:00

A kari büfé várja a betérő vendégeket!

Szakirányos szekció 14:00 - 16:30

Autizmus spektrum pedagógiája  
Személyes jelenléttel és online kapcsolódási lehetőséggel 

Értelmileg akadályozottak pedagógiája 
Személyes jelenléttel 

Hallássérültek pedagógiája 
Személyes jelenléttel és online kapcsolódási lehetőséggel 

Látássérültek pedagógiája 
Személyes jelenléttel és online kapcsolódási lehetőséggel 

Logopédia 
Személyes jelenléttel és online kapcsolódási lehetőséggel 

Pszichopedagógia 
Személyes jelenléttel és online kapcsolódási lehetőséggel 

Szomatopedagógia 
Személyes jelenléttel

Tanulásban akadályozottak pedagógiája 
Személyes jelenléttel 


Vásár és kitelepülés

A rendezvény ideje alatt, idén is lesz lehetőség kézműves termékek és könyvek vásárlására 9:00 és 14:15 között.
Az ELTE BGGYK Gyógypedagógiai Továbbképző Központ munkatársai 9:00 órától készséggel tájékoztatnak minden érdeklődőt a képzési portfólióról – kérdezni is ér!
Ha pedig segítségre van szükség a GYAR használatával kapcsolatban, a nap folyamán erre is biztosítunk lehetőséget.