Társadalmi felelősségvállalás és innováció – Bárczi Gyógytea beszámoló

2022.04.05.
Társadalmi felelősségvállalás és innováció – Bárczi Gyógytea beszámoló
Március 24-én, a Bárczi Gyógytea "Felnőtt vagyok. A fogyatékossággal élő emberek önálló élete" címet viselő évadában a társadalmi felelősségvállalás és a társadalmi innováció fogyatékossággal élő emberek számára hozzáférhető lehetőségeiről beszélgettünk - ilyen volt a Bárczi Gyógytea 8. évadának harmadik előadása.

A programot Dr. habil. Papp Gabriella dékán asszony nyitotta meg, majd az Alumni Központ osztályvezetője, Pataky Csilla köszöntötte a résztvevőket.

Ezt követően Bányai Borbála, Sándor Anikó, Cserti-Szauer Csilla (ELTE BGGYK DSSI Lab), Kalász Veronika (Freekey) és Balog Gyöngyvér (impact.design) az innováció menedzsment és a fogyatékosságtudomány napjainkban trendi kapcsolódási pontjait prezentálták a triple és quadruple helix megközelítés szellemében.  

Bányai Borbála és Cserti-Szauer Csilla felsőoktatási aspektusból elemeztek, olyan modelleket, amelyek középpontjában a környezetével erősen összekapcsolódó, azzal közösen fejlesztő egyetem áll. Ilyenek a koproduktív közszolgáltatási stratégiák, ahol fogyatékos és nemfogyatékos személyek innoválnak együtt például lakhatási alternatívák, egészségügyi szolgáltatások létrehozása céljából; vagy a lock-in & lock-out modellek, ahol pszichiátriai betegnek diagnosztizált személyek döntései, a kitaposott és járatlan utak kerülnek fókuszba.  

Sándor Anikó és Kalász Veronika a Freekey civil kezdeményezés és társadalmi vállalkozás fejlődését mutatták be. A Freekey olyan felhasználók és kutatók által működtetett entitás, ahol az önrendelkező életvitel támogatására keresnek szolgáltatási válaszokat. Nevükhöz fűződik a Személyi Asszisztencia Szolgáltatás módszertanának leírása és a hálózat folyamatos fejlesztése.

Balog Gyöngyvér az etikus design jelentőségét emelte ki a fogyatékossággal élő személyek által létrehozott termékek, szolgáltatások vonatkozásában. Az impact.design, olyan társadalmi vállalkozás, amely az etikus design alapelveit helyi erőforrások, környezetbarát, újrahasznosított, természetes anyagok alkalmazásával, valamint inkluzív munkahelyek teremtésével, továbbá profit-sharing megoldásokkal valósítja meg.

A Gyógytea újszerű kezdeményezése, hogy az előadást a Kecskeméti Szakképzési Centrum Fazekas István Szakiskolájának gyógypedagógiai asszisztens hallgatói is követték képzésük részeként. Köszönjük az innovációt Szőkéné Szegő Anetta és Szőke Péter gyógypedagógusoknak!

​​​​​​

Köszönjük a támogatást: