Új publikációk az "Afázia és egyéni különbségek" kutatócsoport tollából

2023.12.05.
Új publikációk az
A kutatócsoport a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) támogatásával 2020-ban alakult meg. Vezetője Dr. Zakariás Lilla tudományos munkatárs, tagjai gyakorló logopédusok és logopédus hallgatók.

A kutatócsoport angol nyelvű, PLOS ONE folyóiratban megjelenő cikkében az elmúlt években kidolgozott Magyar Afázia Szűrőteszt (MASZT) pszichometriai mutatóit mutatja be részletesen. A pszichometriai mutatók értékelése elengedhetetlen egy képességmérő vagy diagnosztikai teszt validitásának és megbízhatóságának alátámasztásához. Ez a szempont a nemzetközi afáziakutatásban is nagy hangsúlyt kapott az utóbbi évtizedekben, a kutatócsoport ezeknek a sztenderdeknek megfelelve vetette alá rigorózus elemzésnek saját kidolgozású tesztjét. Mindezek mellett a teszt gyakorlati felhasználásával kapcsolatos fontos észrevételek, praktikus tanácsok is helyet kaptak a tanulmányban.

Az open-access cikk az alábbi linkről tölthető le: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0290153


Milyen faktorok befolyásolják a stroke után megjelenő nyelvi zavar, az afázia súlyosságát? A kutatócsoport az Ideggyógyászati Szemlében megjelent magyar nyelvű tanulmányában a fenti kérdés megválaszolása érdekében összesen nyolc demográfiai és klinikai faktort vett górcső alá. A kutatás sajátossága, hogy a kérdést nemzetközi viszonylatban is nagynak számító mintán, 94 fő bevonásával vizsgálták, magyar anyanyelvű beszélők csoportjában először. A nagy elemszám lehetővé tette, hogy a kutatásban többváltozós statisztikát használjanak, ami a sokszor egymásra is ható faktorok bonyolult összefüggéseinek szétszálazásában segít. A kutatók azt találták, hogy az iskolai végzettség, a major stroke-hoz társuló, agyi egészség mutatójaként is egyre többet emlegetett kisérbetegségek következtében megjelenő agyi elváltozások (fehérállományi hiperintenzitások és lakunáris infarktusok) és a társuló beszédapraxia jósolta be a nyelvi teljesítményt és az afázia tüneteinek súlyosságát.

A cikk az alábbi linkről érhető el: https://elitmed.hu/kiadvanyaink/ideggyogyaszati-szemle/a-demografiai-es-klinikai-faktorok-hatasa-a-poststroke-afazia-sulyossagara

Az érdeklődőknek jó olvasgatást kívánunk!