Úti beszámoló - Kolozsvár, Erdélyi Néprajzi Múzeum

Towards Multisensory and Inclusive Museums for Individuals with Sensory Disabilities (ToMiMEUs) projekt első partner találkozója

2020.01.12.
Úti beszámoló - Kolozsvár, Erdélyi Néprajzi Múzeum
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar újabb Erasmus+ projektben vesz részt. A 2019 szeptemberében indult, hároméves Towards Multisensory and Inclusive Museums for Individuals with Sensory Disabilities (ToMiMEUs) projekt fő pályázója az Erdélyi Néprajzi Múzeum, romániai projektpartnere pedig a Babes Bolyai Tudományegyetem. A nemzetközi partnerek Görögország, Törökország és Magyarország egy-egy múzeuma és egyeteme. Hazánkat az ELTE BGGYK és a Hagyományok Háza képviseli.

Az Erasmus+ projektet már megelőzte egy hasonló témájú nemzetközi program a BaGMIVI (http://bagmivi-project.eu/), melyben Karunk szintén partnerként vett részt.

A ToMIMEUs projekt első találkozójának Kolozsvár és az Erdélyi Néprajzi Múzeum adott otthont 2019. november 25-26-án. A kétnapos megbeszélés során elsőként megismertük a résztvevő intézményeket, majd ezt követően áttekintettük a projekt célkitűzéseit, a lebonyolítással kapcsolatos fontos dátumokat, valamint a projektpartnerek szerepét és feladatait. A projekt során a múzeumok látás- és hallássérült gyermekek és fiatalok részvételével – az egyetemek szakmai útmutatásával – valósítanak meg inkluzív múzeumpedagógiai programokat. A projekt kiemelt célja a szemléletformálás a múzeumi dolgozók körében; képzés során annak tudatosítása, hogy a múzeum az érzékszervi fogyatékos fiatalok számára is fontos és értékes tanulási környezet, a kultúra forrása, amely az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításával az ismeretszerzés gazdag színtere.

Karunkat a projektben Prónay Beáta és Dr. Gombás Judit képviseli.