Könnyen Érthető Kommunikáció, Egyenlő Esélyű Hozzáférés 2. szakmai konferencia beszámoló

2022.06.28.
Könnyen Érthető Kommunikáció, Egyenlő Esélyű Hozzáférés 2. szakmai konferencia beszámoló
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és a Könnyen érthető kommunikáció - Könnyen érthető élet honlap kisközössége 2022. június 10-én 2. alkalommal valósította meg közösen a Könnyen érthető kommunikáció, egyenlő esélyű hozzáférés című szakmai konferenciát, melynek megnyitóját Dr. habil. Papp Gabriella dékán asszony tartotta.

A köszöntőben megerősítette, hogy a konferencia a jelen alkalommal hagyományt teremtett, amely lehetőség a könnyen érthető kommunikáció tudományos és gyakorlati fejlősédének nyomon követésére és a Kar által megvalósuló gyógypedagógia-tanár mesterképzés során született projekttervek és -termékek bemutatására.

A KÉK kommunikáció - KÉK élet honlap tulajdonosa és az ELTE BGGYK adjunktusa, Farkasné dr. Gönczi Rita előadásában a könnyen érthető kommunikáció fogalmi és határtudományokat érintő fejlődését mutatta be, majd a gyakorlat területére átevezve Kováts Laura Rozália Belső tenger című önéletrajzi művének önérvényesítő csoportban történő feldolgozásának példáján keresztül mutatta be a könnyen érthető kommunikáció szerepét az önálló életvitel támogatásában. A konferencia során Sallai Ilona, Bercse László, Czakó Tibor, Kármán Bianka előadásukban bemutatták az ÉFOÉSZ nemzetközi önérvényesítő tevékenységét, valamint a könnyen érthető kommunikáció fontosságát az önérvényesítésben és a MeNŐ projektben. Ladányi Lili, Magyar Ágoston, Sallai Ilona Éva, Cziráki Zsolt, SZTE JGYPK munkatársaiként bemutatták a Könnyen érthető Információs Központ felépítését és működését, eddigi termékeiket, illetve a további terveiket a projekt keretében. Sergio Hernández Garrido a Hidesheimi Egyetem tudományos munkatársa a könnyen érthető kommunikációval átadott információk befogadásához és feldolgozásához szükséges képességek struktúráját elemezte előadásában, melyet Svasics Carmen kollégánk tolmácsolt magyar nyelvre. Juhász Zsófia előadásában a könnyen érthető kommunikáció megjelenését tárta a konferencia résztvevői elé a Debreceni Immanuel Otthon és Iskola kommunikációs rendszerében. Végül Horváth Péter László fejtette ki a döntéshozatalt támogatását a könnyen érthető információk elérése és alkalmazása során. Az előadások vázlata elérhető a Könnyen érthető honlapon.

A konferencia további részében a gyógypedagógia-tanár mesterképzés hallgatói mutatták be az egyenlő esélyű hozzáféréssel kapcsolatos projektjeiket. A megismert 11 projekt többek között az egyetemes tervezéssel, az ADHD-val, a könnyen érthető kommunikációval, a látássérült és a siket személyek egyenlő esélyű hozzáférését dolgozta fel különböző, igen kreatív formákban. A projektek felkészítő szakemberei az ELTE BGGYK gyógypedagógia-tanár mesterképzés oktatói voltak. Külön köszönet Bercse László, Czakó Tibor, Földesi Erzsébet, Németh Orsolya, Oravecz Lizanka, Plaszkó-Pető Zsolt, Sallai Ilona, Surányi Csenge külső oktatóknak, tapasztalati szakértőknek, akik egyéni konzultációkkal támogatták a projektcsoportok felkészülését.

A konferenciára 173 fő regisztrált, akik közül a legtöbben a konferencia alkalmon változó intenzitással vettek részt. A délelőtti előadások alatt egyszerre 118 fő volt jelen, és délután is 85-en voltak együtt az online szakmai térben a résztvevők.

Köszönjük Bebtó Magdolna, dr. Perlusz Andrea, Losoncz Mária és Várnai Eszter kari kollégák támogatását az online konferencia lebonyolításában!
 

Jövőre találkozunk a Könnyen érthető kommunikáció, egyenlő esélyű hozzáférés 3. szakmai konferenciáján!
Farkasné dr. Gönczi Rita, Kármán Bianka

 

KÉK konferencia

KÉK konferencia

0

/

0

0

/

0