Könnyen érthető kommunikáció, egyenlő esélyű hozzáférés

Farkasné Dr. Gönczi Rita | 2021.07.06.
Könnyen érthető kommunikáció, egyenlő esélyű hozzáférés
Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és a Könnyen érthető kommunikáció - Könnyen érthető élet honlap műhelye 2021. június 4-én közösen valósította meg a Könnyen érthető kommunikáció, egyenlő esélyű hozzáférés című szakmai konferenciát, melynek megnyitóját Dr. habil. Papp Gabriella dékán asszony tartotta. A köszöntőben kitért a könnyen érthető kommunikáció gyakori megjelenésére különböző konferenciákon, viszont a KÉK szakmai fejlődése révén megérett az idő egy átfogó konferencia megvalósítására. 

A KÉK kommunikáció - KÉK élet honlap tulajdonosa és az ELTE BGGYK adjunktusa, Farkasné dr. Gönczi Rita úgy fogalmazott, hogy a jelenlévők történelmet írnak a KÉK területén, mert Magyarországon először valósul meg a könnyen érthető kommunikációról szóló szakmai konferencia, melyen a hazai neves szakemberek és két nemzetközileg elismert külföldi szakember is előadást tart. 

A konferencia során Dr. Horváth Péter előadásában új fogalom bevezetését szorgalmazta, Farkasné dr. Gönczi Rita a szövegértés szintjeinek figyelembe vételére hívta fel a figyelmet, Gruiz Katalin átfogóan mutatta be az inkluzív szolgáltatások fogalomkörét, míg Sallai Ilona, Bercse László és Czakó Tibor többek között az ELTE BGGYK kötelékében megvalósult inkluzív oktatásról tartott beszámolót. Kármán Bianka áttekintést adott az ÉFOÉSZ-szal megvalósuló nemiséget érintő projektről, majd Pordán Ákos átfogó képet adott a Kézenfogva Alapítvány KÉK terjesztésének elemeiről. Katona Miklós előszavát követően a résztvevők megismerhették a Piarista Kilátó Projektet és kapcsolatát a könnyen érthető kommunikációval. A KÉK szakmai ismereteket tartalmazó konferenciaegység végén Christiane Maaß német és Leskelä Leelaura finn szakemberek mutatták be eddigi eredményeiket. Az előadások vázlata elérhető a Könnyen érthető honlapon

A konferencia további részében a gyógypedagógia mesterképzés hallgatói mutatták be az egyenlő esélyű hozzáféréssel kapcsolatos projektjeiket. A megismert 17 projekt többek között az egyetemes tervezéssel, az ADHD-val, a KÉK-kel, a látássérült- és a siket személyek egyenlő esélyű hozzáférésével és a nemzetközi jogszabályok bemutatásával foglalkozott. A projektek felkészítő szakemberei az ELTE BGGYK gyógypedagógia mesterképzés oktatói voltak.