Logopédiai rehabilitáció

Logopédiai rehabilitáció

2024.11.07.
Logopédiai rehabilitáció

Jelenleg nincs aktív jelentkezési időszak. 

Karunkon új, 2 féléves szakirányú továbbképzés indult 2018. őszén logopédusok számára. A korszerű rehabilitációs szemléletű szakirányú továbbképzés hiánypótló a mai magyar logopédusképzésben.

Magyarországon évente 40-50 000 új stroke beteget regisztrálnak, közülük minden hatodik személynél tapasztalható különböző súlyosságú hang/beszéd vagy nyelvi zavar. Ezek közé tartozik a stroke vagy egyéb agykárosodás következtében kialakult afázia, diszartria, diszfónia és nyelészavar is. Az eddigi tapasztalat azt mutatja, hogy a kórházi rehabilitációs osztályt elhagyva a pácienseknek nagy hányada tartósan további logopédiai ellátást igényelne a kórházi ambulanciákon vagy az otthoni szakápolás keretén belül, de az ellátórendszernek ezen a területén is nagy a logopédus hiány. Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar által szervezett Logopédiai rehabilitáció szakirányú továbbképzés létrejöttét és tematikájának összeállítását ennek a hiányosságnak a felismerése motiválta. A szakirányú képzés elsősorban azoknak kíván korszerű gyakorlati és elméleti ismereteket nyújtani a felnőttkori szerzett beszéd- /nyelvi zavarokról, akiknek az alap vagy a mesterképzés során erre nem volt lehetőségük.

A szakirányú továbbképzés célja a logopédusok felkészítése a felnőttkori szerzett központi idegrendszeri sérülés kapcsán kialakult beszéd/nyelvi zavarok, a nyelészavarok és a különböző etiológiájú hangképzési zavarok logopédiai terápiájára. A képzés során a hallgatók ismereteket szereznek az afázia, diszartria, hangképzési zavarok és a diszfágia terápiás eljárásairól, a háttérben álló neurorehabilitációs folyamatokról. Olyan korszerű rehabilitációs szemlélet megalapozása/kialakítása történik, amely a fenti kórképek ellátásának interdiszciplináris jellegével összhangban ötvözi a medicinális, nyelvészeti, pszichológiai és gyógypedagógiai ismereteket. A képzés elsősorban gyakorlati orientáltságú. Végigvezeti a hallgatót a szerzett beszéd-/nyelvi zavarok, a hangképzési és nyelészavarok alapvető differenciáldiagnosztikai eljárásain, a terápiás munka gyakorlati folyamatain, azok tervszerű alkalmazásán. A gyakorlatok 8 fős csoportokban történnek, és szupervízió mellett folynak.

A felvétel feltételei:

· logopédia szakos gyógypedagógiai tanár, gyógypedagógus, logopédia szakirányon

· a fentinek megfeleltethető korábbi végzettségek és szakképzettségek (gyógypedagógus, logopédia szakos tanár és/vagy tanár és terapeuta szakon végzett logopédus, legalább BA végzettséggel rendelkező, logopédia szakirányon végzett egy vagy két szakos gyógypedagógus okl. logopédia szakos gyógypedagógiai tanár),

· motivációs beszélgetésen való megfelelés.


A képzési idő félévekben: 2 félév

Önköltség: 270 000 Ft/félév

Nyilvántartási szám: FNYF/1416-3/2016.


Képzési tájékoztató

Óra- és vizsgaterv

Motivációs beszélgetés szempontrendszere

A szakirányú továbbképzés keretében szerzett ismeretek beszámítása a gyógypedagógus-szakvizsgába

Tervezett indulás: ----

Jelentkezési határidő: a képzés iránti érdeklődése esetén kérjük szándékát jelezze a gytk@barczi.elte.hu e-mail címre

A motivációs beszélgetés tervezett időpontja: --


Jelentkezés