MTA-ELTE Nyelvfejlődési Zavarok Kutatócsoport
MTA-ELTE Nyelvfejlődési Zavarok Kutatócsoport
Az MTA-ELTE Nyelvfejlődési Zavarok Kutatócsoport az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának Kognitív és Nyelvi Fejlődés Műhelyén belül alakult meg. A kutatócsoport multidiszciplináris szakértelmet egyesít, tagjai a kognitív neuropszichológia, a nyelvészet, a logopédia és a zeneterápia területén tevékenykednek. Munkájuk számos korábbi közös projekt tapasztalataira és eredményeire épül, melyek során magyar és angol nyelvű publikációkat jelentettek meg.
A csoportban kutatók, doktoranduszok, egyetemi hallgatók és gyakorlati szakemberek dolgoznak együtt. Ez a közös munka biztosítja az evidenciákon alapuló gyakorlat és a tudásalapú megközelítés megvalósulását, amelyeket az egyetemi képzésbe és további elméleti kutatásokba is visszacsatolnak. A kutatócsoport alapítója Dr. Marton Klára, vezetője Dr. Kas Bence.
Fő céljuk a nyelvfejlődési zavarral élő gyermekek támogatása, hogy elősegítsék tanulmányi és társadalmi sikerességüket, megelőzve az iskolai kudarcot és a lemorzsolódást. Kutatásuk négy modulra épül: alapkutatás, eszközfejlesztés, diagnosztika és terápiás hatásvizsgálat. Ennek eredményeként innovatív szűrőeljárásokat és intervenciós módszereket dolgoznak ki a nyelvi eltérést vagy nyelvfejlődési zavart mutató gyermekek, valamint az őket támogató logopédusok és pedagógusok számára.
A kutatócsoport munkájáról és eredményeiről részletesen a hivatalos honlapjukon tájékozódhat.