Együttnevelés autizmusban – 30 órás akkreditált pedagógus-továbbképzés
Képzés a Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Programhoz (CsIIP)
Az autizmus nem ritka állapot, legalább 100 000 embert érint Magyarországon. Az autizmussal élő tanulók nevelése és oktatása a többségi iskolákban, napjainkban hatalmas kihívást jelent valamennyi szereplő, így a kortársak számára is. A 30 órás, folyamatba ágyazott továbbképzési program célja, hogy az együttnevelésben dolgozó pedagógusokat felkészítse a Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Program (CsIIP) bevezetésére saját osztályaikban.
A Program (CsIIP) az MTA-ELTE Autizmus Szakmódszertani Kutatócsoport (maszk.elte.hu) hároméves kutatói és fejlesztői munkájának eredménye. Azért született, hogy javítsa az autizmussal élő kisiskolások életminőségét a befogadás előmozdításával, osztálytársaik tudásformálásával. A Program 25 változatos, élvezetes, az iskolai tananyaghoz illesztett aktivitással célozza meg a különbözőségek és hasonlóságok felismerését és elfogadását, az autizmus jellegzetes viselkedéses képének megértését, a különleges osztálytársakkal való együttműködés stratégiáit, a társadalmi felelősségvállalást, valamint az iskolai zaklatás megelőzését. (A programról és hatásairól a csiip.elte.hu oldalon olvashat bővebben.)
A Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Program Tanítói útmutatót és aktivitásgyűjteményt, valamint a Csillagbusz című mesekönyveket a résztvevők számára a szervező biztosítja. (A Csillagbusz mesekönyv a CsIIP-et a jövőben alkalmazó osztályban rendelkezésre kell álljon tanulópáronként legalább egy példányban)
A képzést ajánljuk mindazoknak, akik a köznevelés területén a nevelési, oktatási intézményekben, alsó tagozatos osztályokban oktatnak és pedagógus végzettségű szakemberek (tanítók, osztályfőnökök).
A továbbképzés főbb tematikai egységei:
- A Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Program alapjai - áttekintés a Csillagbusz Inklúziós Intervenciós Program kialakításának kutatási hátteréről, A Csillagbusz mese megismerése, az első kötelező aktivitás közös feldolgozása.
- Alaptények az autizmus spektrum állapotról, a megközelítés alapjai: alaptények az autizmusról, különös tekintettel a magasan funkcionáló gyermekekre. A támogatás módszertana és stratégiái autizmusban, a támogatás gyakorlata autizmusban, eszközök, módszerek
- A CsIIP aktivitások megismerése: a CsIIP implementációjának alapjai, a kötelező és opcionális aktivitások kipróbálása - az autizmus viselkedéses képének megismerése és elfogadása, a különbözőségek tisztelete, a bullying megelőzése és kezelése, együttműködési stratégiák és társadalmi felelősségvállalás
- Előkészület a tantestületi felkészítésre
- Az e-mentor támogatásával, a gyakorlat lebonyolítása, a tantestületi felkészítő egy részének megtartása szupervízió mellett. A továbbképzés zárása, visszajelzés az egyéni feladatról.
Szervező: Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar
Felnőttképzési eng. szám: E/2021/000005
Felnőttképzési nyilvántartási szám: B/2020/006042
Helyszín: ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, 1097 Budapest, Ecseri út 3.
Képzés ideje: --
A képzés oktatói: a CsIIP fejlesztői (lásd: http://csiip.elte.hu/)
Regisztrációs / részvételi díj:
A képzésen való részvétel regisztráció, ill. jelentkezés köteles!
A tanúsítvány kiadásának feltételei:
- Részvétel a továbbképzés teljes óraszámának 90%-án.
- A tantestületi felkészítés, mint önálló gyakorlat kivitelezése
- definíciók, kulcsfogalmak szakszerű és pontos használata
- releváns információk maradéktalan átadása
- a tantestület autizmussal kapcsolatos tapasztalatainak figyelembevétele
- kérdések esetén kompetenciahatáraira figyelemmel történő válaszadás
- A záró értékelő teszten legalább 60%-os eredmény elérése
Jelentkezési határidő:
A jelentkezés feltételei:
- Egyetemi és/vagy főiskolai szintű végzettség pedagógusképzési területen (tanító)
- Felhasználói szintű informatikai ismeretek;
rendszeres tanítás a CsIIP-et a jövőben alkalmazó osztályban
Jelentkezni a jelentkezési határidőig vagy a keretlétszám eléréséig a kitöltött, aláírt jelentkezési lap és a hozzá kapcsolódó mellékletek elektronikusan történő megküldésével lehet. A jelentkezést akkor tekintjük befogadottnak, ha a jelentkezési lap és valamennyi szükséges melléklet beérkezett.
Amennyiben a keretlétszám a jelentkezési határidő lejárta előtt betelik, a jelentkezést lezárjuk. Ez a honlapon közzétételre kerül, ezért kérjük, jelentkezése megküldése előtt tájékozódjon.
A jelentkezési laphoz csatolandó mellékletek
- egyetemi és/vagy főiskolai szintű tanító végzettséget igazoló oklevél másolata
- számlakérő nyilatkozat
A jelentkezési lapot és annak mellékleteit kérjük elektronikusan
szíveskedjenek megküldeni az alábbi címre:
E-mail: tovabbkepzo@barczi.elte.hu
További információ adminisztratív kérdésekben az alábbi elérhetőségen is kérhető:
E-mail: tovabbkepzo@barczi.elte.hu