Easy School of Languages - Nyelvtanulás Erasmus+-szal
Mire jó az Erasmus+ nem oktatási célú oktatói mobilitás? – angol nyelvtudásukat fejlesztették októberben az ATIVIK oktatói, Macher Mónika és Virányi Anita.
A nyelvi közeg, ami körülvesz, fejleszti leginkább a nyelvtudást. Ezt tapasztaltuk abban a kétszer egy hétben, amit Máltán töltöttünk az angol nyelvtudásunk frissítése, fejlesztése céljából. Máltán hivatalos nyelv az angol, ezért nem csak a nyelviskolai csoportban használhattuk intenzíven a kissé megkopott angol nyelvi készségeinket, hanem a hétköznapi élet minden színterén is. A mindennapi iskolába buszozás során - a buszközlekedés kiszámíthatatlan, a megfelelő busz vagy jön, vagy nem, a sofőr vagy felvesz, vagy nem, így gyakran kellett érdeklődni a helyzetről -, a városnézés közben, a gyógyszertárban, a bevásárláskor és sok más hasonló helyzetben.
A nyelviskola, az Easy School of Languages Valletta szívében, egy hangulatos sétálóutcában van, kávézókkal körülvéve, amik a régi, sárga kőből épült házak aljában várják a betérő helyieket és turistákat. Az utóbbiakból van több, mert Valletta sok háza üresen várja, hogy tulajdonosai megegyezzenek az árról, és értékesítsék vagy bérbe adják őket. Ezt máltai nyelvtanárunktól tudtuk meg, aki 7 év Brüsszel után tért haza Máltára, hogy mindennap úgy indulhasson munkába, hogy előtte úszik egyet a tengerben. De nem csak helyi nyelvtanárokkal dolgoztunk együtt, sokan közülük más országokból költöztek a napfényes szigetre, például Portugáliából, Horvátországból, Nagy-Britanniából.
A nyelviskolában többféle kurzus közül választhatunk, ami a napi óraszámot illeti. Mi a heti 20 órás kurzust végeztük, így napi 4 órában fejlesztettük kiscsoportban, párban vagy néha egyénileg az angoltudásunkat. Egy csoportban maximum 10 diák van, de egyikünk csoportjában például az egyik héten csak öten tanultak. Fiatalok, középkorúak és idősebbek is nagy számban vesznek részt a kurzusokon, és nagyon sokféle nemzetiségű diákcsapat alakul ki, amit tovább fokoz a tanárok sokszínűsége is. Málta egyébként is rendkívül multikulturális közeg, nem csak nyelvi, hanem valóban kulturális értelemben is. A helyiek szerint ez nem okoz semmilyen problémát az országban, a pakisztáni, indiai, afrikai, arab, szláv vagy egyéb származású és különböző vallású emberek békében megférnek egymás mellett. És nem mellesleg az angol számos verzióját beszélik, ami jó közeg arra, hogy a nyelvgyakorló (pl. mi) hozzászokjon mindenféle kiejtés megértéséhez. Néhány kirándulás is belefért az időnkbe.
Arra is lehetőségünk nyílt, hogy összebarátkozzunk a University of Eastern Finland egyik (teológus) professzorával, akinek révén igyekszünk kapcsolatot kialakítani a jövőben az ottani gyógypedagógiai képzés szakembereivel. A kurzus és a nyelvi környezet nagyon hasznos volt számunkra, így a következő szemeszterre ismét szeretnénk visszatérni.
További információ a nem oktatási célú oktatói mobilitási lehetőségekről elérhető erre a linkre kattintva.