Gyógypedagógusként a sport közelében maradni
Köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést. Mesélj arról, hogy jött az életedbe a sport?
Már egész korán eldőlt, hogy az életem része lesz. A szüleim a tájékozódási futás révén ismerkedtek meg, így mondhatjuk azt, hogy már a pocakban is futottam, aztán babaként hordozóban is vittek magukkal a terepre. Az első nagy szerelem így a futás lett, de aztán apukám „megfertőzte” az egész családot a tájkerékpározással és nagyjából 10 éve komolyan is ezzel foglalkozom.
Mi az a tájkerékpár, köze van a tájékozódási futáshoz?
Igen, a tájékozódási futásnak lényegében a biciklis változata. A tájkerékpározás egy olyan sportág, amely a kerékpározást ötvözi a tájékozódással. A versenyzők térkép és iránytű segítségével navigálnak változatos terepen, miközben igyekeznek a legrövidebb idő alatt elérni a kijelölt ellenőrző pontokat. Ez a sport egyszerre igényel fizikai erőt és jó navigációs képességeket, valamint gyors döntéshozatalt és stratégiai gondolkodást. A tájkerékpározás terepei rendkívül változatosak lehetnek, beleértve erdőket, hegyeket, mezőket, de akár városi környezetet is. Ugyanúgy, mint más sportágakban itt is különböző kategóriák vannak és négyféle táv van. Sprint, ami nagyon gyors és pörgős; középtáv, ami az én kategóriámban 15-20km; a hosszútáv 35-40 km és vannak váltóversenyeink is.
Valamelyikre specializálódtál?
Mindegyikben indulok, de a hosszútávot és a sok emelkedőt szeretem legjobban. Ez a jó kombináció nekem.
Milyen lehetőségek vannak a megmérettetésre?
Egy évben 4 egyéni és 1 váltó országos bajnokság, illetve kisebb kupafutamok vannak. Nemzetközi szinten pedig Európa- és világbajnokság.
Mesélsz az eredményeidről?
Többszörös magyar bajnok vagyok ifi, junior és felnőtt kategóriában is. Az utóbbi két évben pedig én hoztam el a magyar kupasorozat női elitjének az első helyét is. 2019-ben Junior Európa-bajnokságon ötödik helyet sikerült megszereznem, 2020-ban U23-as világbajnokságon bent voltam a top 20-ban, illetve idén a lengyelországi világbajnokságon 16. helyezést szereztem.
Mi a következő verseny, amin részt veszel?
Szeptember közepén a felnőtt világbajnokságra megyek Bulgáriába az öcsémmel és nagyon bizakodó vagyok.
És a gyógypedagógia, hogy kapcsolódik mindehhez?
Az alapképzést nem a Bárczin végeztem. Viszont évek óta az érdekel, hogy tudnék a sport közelében maradni ebben a szakmában. Nagyon érdekel a biológia, az anatómia és a sport ezért egyértelművé vált, hogy a szomatopedagógia lesz az én utam a gyógypedagógián belül, amit csak a Bárczin tudok tanulni, így döntöttem a szakirányú továbbképzés mellett. Az alapszak elvégzése után Budapestre költöztem, itt is dolgozom gyógypedagógusként.
Tehát dolgozol, tanulsz és versenyszerűen sportolsz is. Hogy fér bele minden?
A képzést levelező tagozaton végzem, ahol a konzultációk pénteken és szombaton vannak, amik pont egybeesnek a versenynapokkal is. Szerencsére eddig az oktatók nagyon rugalmasak voltak. Az óra anyagát felöltötték online felületre, vagy már a tervezésnél online szervezték a kurzust. Nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert a munkahelyemen is támogatnak mindenben és odafigyelnek rám. Nehéz, hogy minden beleférjen, de nem lehetetlen.
Köszönjük Bianka, hogy válaszoltál a kérdéseinkre. Sok sikert a világbajnoksághoz!