A szakirány a látássérült személyek oktatásával, rehabilitációjával és élethosszig tartó támogatásával kapcsolatos komplex ismereteket nyújt a hallgatóknak.
A képzés során a hallgatók megismerkednek a különböző korú és különböző fajtájú és mértékű sérüléssel élő látássérült emberek speciális szükségleteivel, valamint a fejlesztésükhöz szükséges tudományos és módszertani ismeretekkel. Tanulmányozzák a látássérülés nemzetközi meghatározásait, osztályozását, okait és előfordulási gyakoriságát, valamint a szembetegségek funkcionális következményeit. Elsajátítják a funkcionális és pedagógiai látásvizsgálat módszereit, valamint a látásjavítást szolgáló modern eszközök alkalmazását.
A képzés kiterjed a korai beavatkozásra, az inkluzív oktatásra, az egyéni fejlesztési terv készítésére és a környezeti adaptáció eszközeire, különös tekintettel az IKT-hozzáférhetőségre és a többszörös fogyatékossággal élők sajátos igényeire.
A látássérült személyek pedagógiája és rehabilitációja szakcsoport vezetője
dr. Pajor Emese
Adjunktus
Kutatási és oktatási terület: A Látássérültek Pedagógiája Szakirányon elsősorban a gyengénlátó és vak gyermekek oktatásának módszertanát, illetve a vizuális észlelés agyi feldolgozását tanítom. Kutatási témáim a látássérült személyek kognitív folyamatai és az agyi eredetű látássérülés.
Dr. Pajor Emese vagyok, a Látássérült személyek pedagógiája és rehabilitációja szakcsoport adjunktusa. A Szakirányon elsősorban a gyengénlátó és vak gyermekek oktatásának módszertanát, illetve a vizuális észlelés agyi feldolgozását tanítom. Kutatási témáim a látássérült személyek kognitív folyamatai és az agyi eredetű látássérülés. Több mint egy évtizeden keresztül a Gyengénlátók Általános Iskolájában dolgoztam. A látássérült gyermekekkel, felnőttekkel azóta sem szakadt meg a kapcsolatom.
Elérhetőség: pajor.emese@barczi.elte.hu
A látássérült személyek pedagógiája és rehabilitációja szakcsoport oktatói:
.png)
JELENTKEZÉS