Megjelent a Látássérülés - Sérült látás? című kötet

2023.03.07.
Megjelent a Látássérülés - Sérült látás? című kötet
Újabb kötettel gyarapodott a Kar által megjelentetett kiadványok száma. Pajor Emese Látássérülés – sérült látás? című tankönyve elsősorban az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar hallgatói számára készült.

A kiadvány bevezető ismereteket nyújt a látássérültek pedagógiája szakos hallgatók tanulmányainak megkezdéséhez, és egyben alapvető ismereteket ad az egyéb gyógypedagógiai szakterületeken tanulók számára. A kötet 2017-ben megjelent első kiadása elfogyott, időszerűvé vált a 2. kiadás előkészítése. Az új, átdolgozott kiadás megtartja az 1. kiadás eredeti struktúráját, koncepcióját, témaköreit, ugyanakkor frissítésre kerültek azok a tények és adatok, szakmai ismeretek, amelyek az eltelt időszak alatt megváltoztak vagy elavultak, így különösen:

  • A 2017. évi megjelenés óta a látássérülés WHO (BNO–11) által használt és hazai definíciója (NAT 2020 Irányelvek) is megváltozott.
  •  A BNO–11 definícióban a korábban használt csoportalkotási kategóriák és kritériumrend-szerek is megváltoztak.
  • A WHO 2022. évi jelentése már a 2016. évi adatoktól eltérő incidencia- és prevalenciaadatokat közöl, továbbá revidiálásra került a látássérülést okozó leggyakoribb szembetegségek listája is.
  • A magyarországi legújabb vizsgálat adatai – melyek a hazai felnőtt népesség körében előforduló szembetegségeket és az 50+ éves korosztály látásromlásának arányait írja le – szintén a legújabb eredményekkel bővítik a kiadványt.
  • Az elmúlt időszakban a hazai, látássérült gyermekeket, felnőtteket ellátó intézményrendszer több intézményének neve, arculata, elérhetősége is módosult, így ezek frissítésére elenged-hetetlenül szükség volt az új kiadásban.

A kötet főbb fejezetei:

1. A látórendszer és a vizuális észlelés
2. A látás fejlődése
3. A látássérülés meghatározása, statisztikai adatok
4. Szemészeti alapismeretek – látássérüléssel járó szembetegségek
5. A vakon született gyermekek fejlődése
6. Pedagógiai látásvizsgálat
7. A látássérült gyermekek, fiatalok fejlesztésének és oktatásának területei és speciális eszközei
8. Felnőtt korú látássérült személyek rehabilitációja
9. A látássérült személyek pedagógiájának történet
10. A látássérült személyek ellátásával foglalkozó intézmények

A kiadványt ajánljuk gyógypedagógusoknak, pedagógusoknak, szociális munkásoknak, védőnőknek, szülőknek, nagyszülőknek és minden érdeklődőnek, akik vagy személyesen érintettek a látássérülés témájában, vagy szeretnének betekintést nyerni a témakörbe.

A könyv kapható vagy megrendelhető: Betűbazár könyvesbolt, 1098 Budapest, Dési Huber u. 7.