Egyre több kari résztvevő a Rehabilitációs Vándorgyűlésen

Egyre több kari résztvevő a Rehabilitációs Vándorgyűlésen
A Magyar Rehabilitációs Társaság éves vándorgyűlése tavaly a járványügyi korlátozó intézkedések miatt végül elmaradt. Így a szokásosnál is nagyobb figyelem övezte az idei XL. Vándorgyűlést, amely 2021. október 7-9-én került megrendezésre Szegeden. Örömmel tapasztaltuk, hogy a gyógypedagógiai rehabilitációhoz kapcsolódó előadások jelentős részt foglaltak el a háromnapos programból. Több szekcióban is előadtak Bárczis kollégáink, illetve a Karon nemrég első vagy második diplomájukat megszerzett volt hallgatóink. Röviden ismertetjük a hozzánk legközelebb álló szerzőket és előadott témáikat.

NEUROREHABILITÁCIÓ témakörében adta elő „Apraxia, amikor nem minden a tervek szerint sikerül” című előadását Ardai Evelyn, az ATIVIK és korábban a GYMRI részállású, doktorandusz oktatója (társszerzők: Trócsányi Márta és Nickl Eszter, logopédia, szomatopedagógia szakirányú gyógypedagógus). Evelyn társszerzőként szerepelt egy poszter szekcióban bemutatott prezentáción is, melynek címe „Long Covid Kids produkciós iroda, avagy a komplex ellátás indikációi a fertőzés után” (társszerzői: Dobos Viktor, Krivácsy Péter).

Szintén ebben a témakörben mutatta be „Látás (elemi) rehabilitáció a gyakorlatban - komplex állapotfelmérés és funkcionális látásvizsgálat” című előadását Mikola Gyöngyvér, a  Szem(l)életmód Rehabilitációs Központ, látássérültek pedagógiája - szomatopedagógia szakos munkatársa.

A KOMMUNIKÁCIÓ, LOGOPÉDIA, NYELÉS témaköre külön szekciót kapott, melynek egyik üléselnöke a GYMRI Logopédiai Szakcsoport korábbi munkatársa, Németh Mariann volt. Mariann előadást is tartott, „A diszfágia prevenciós terápiájának etikai útjelzői – avagy hogy lehet a pépes étrend közös döntés?” címmel, (társszerző: Dénes Zoltán).

Nagy sikerrel ismertette Zakariás Lilla, a GYMRI Logopédiai Szakcsoport munkatársa és Lukács Ágnes „A Comprehensive Aphasia Test-Hungarian (CAT-H) pszichometriai jellemzőit”.

A Verbalio, magyar fejlesztésű AAK-t segítő szoftvercsalád széles körű kipróbálásáról szólt a „Mozgáskorlátozott emberek kommunikációtámogatásának tapasztalatai” című előadás, amelyet Fekete-Szabó Viola szomatopedagógus, a Csillagház és a MEOSZ munkatársa ismertetett.

Miksztai-Réthey Brigitta (GYMRI Szomatopedagógiai Szakcsoport), Imre Angéla (GYMRI Logopédiai Szakcsoport) és Tóth Mónika társszerzőkkel egy hasonló célú, indiai fejlesztésű program magyar változatát mutatta be, „AVAZ - Magyar nyelvű alternatív kommunikációs alkalmazás lehetőségei” címmel. Brigi neve egy poszteren is szerepelt, amelynek címe „A RIDE projekt – Új eszközcsomag az atipikus és tipikus gyermekek robotika oktatással segített inkluzív fejlesztéséért”. Társszerzők: Kálózi-Szabó Csilla, Mohai Katalin, a Gyógypedagógia Pszichológiai Intézet részéről és Sugár Sára, MA hallgató.

Örvendetes tény, hogy a GYERMEKKORÚAK REHABILITÁCIÓJA, GYÓGYPEDAGÓGIA szekció legtöbb előadása a fejlesztő nevelés-oktatásról szólt. „A fejlesztő nevelés-oktatásban dolgozó gyógypedagógusok és gyógypedagógiai asszisztensek fizikai állapotának” felméréséről szólt Czirják Virgilné Balázs Edina gyógytornász, szomatopedagógus előadása (társszerző: Lénárt Zoltán, GYMRI Szomatopedagógiai Szakcsoport).

A Tunyogi Pedagógiai Szakszolgálat több fiatal gyógypedagógusa is beszámolt gyakorlati tapasztalatairól. Berkes Brigitta, értelmileg és tanulásban akadályozottak pedagógiája szakirányú gyógypedagógus, jelenleg szomatopedagógia szakirányú továbbképzésen résztvevő hallgató „A korai fejlesztés megvalósulása az online térben - gyógypedagógus szemmel” címmel tartott előadást. Ugyanitt végzett a közelmúltban Juhász Éva Petra. Előadásának címe: „A korai fejlesztés lehetőségei és eszközei súlyosan-halmozottan sérült csecsemőknél és kisgyermekeknél”(társszerző: Kofránné Rémi Annamária).

Szintén nemrég még levelezős hallgatónk volt Smida-Dudás Judit, aki a B.-A.-Z. Megyei Központi Kórház dolgozójaként tartott „Attól még forog a Föld... Családban élő súlyosan halmozottan fogyatékos gyermekek gyógypedagógiai támogatásának lehetőségei a COVID-19 járvány idején” címmel előadást.

Végül a FIZIOTERÁPIA A NEUROREHABILITÁCIÓBAN szekcióban két előadásban voltunk érintettek. Erdélyi Anikó és Péntek-Dózsa Melinda (GYMRI, Szomatopedagógiai Szakcsoport) „A kinesio-tape alsó végtagon való alkalmazási lehetőségei cerebralis paresis diagnózis esetén” című előadásukkal vettek részt.

Szabó-Szemenyei Eszter (GYMRI, Szomatopedagógiai Szakcsoport) pedig társszerzőként szerepelt „A spina bifida és a gerincvelő károsodás utáni rehabilitáció összefüggései három eset kapcsán” című előadásban (előadó: Farkasinszky Diána Edina, további társszerzők: Putz Miklós, Cserháti Péter, OMINT-Gerincvelősérültek Rehabilitációs Osztálya)

Gratulálunk a vándorgyűlés előadóinak és szerzőinek! Reméljük, hogy a következő években is legalább ennyi kari oktató-kutató, valamint  nálunk képesítést szerzett kolléga fogja gazdagítani a konferencia programját.